شبکه ان‌بی‌سی: حکومت امریکا با طیاره‌های آریانا پناهندگان افغان را تخلیه می‌کند

۱۴۰۱/۳/۱۸

شبکه ان‌بی‌سی امریکا به نقل از منابع خود می‌گوید که حکومت بایدن غیرمستقیم،از طریق دولت قطر به شرکت هوایی آریانا پول می‌پردازد و پناهندگان افغان واجد شرایط اسکان در ایالات متحده را توسط طیاره‌های این شرکت از افغانستان به دوحه انتقال می‌دهد.

به گفته این منابع، حکومت قطر که حافظ منافع امریکا در افغانستان است، تکت‌های شرکت آریانا را برای این پناهندگان افغان تهیه می‌کند.

روشن نیست که امریکایی‌ها چقدر به شرکت آریانا که تحت کنترول طالبان قرار دارد، از طریق واسطه قطری می‌پردازد. بر اساس وبسایت شرکت آریانا، بهای تکت رفت و برگشت کابل-دوحه تقریباً ۴۷۰ دالر است.

حکومت امریکا طالبان را یک گروه تروریستی می‌شناسد و بر اساس قانون اجازه ندارد که یک گروه یا فردی متهم به تروریزم از منابع دولتی این کشور استفاده کند. اما، منابع امریکایی به این تلویزیون گفتند که برای تخلیه این افغان‌ها هیچ گزینه‌ای جز استفاده از طیاره‌های آریانا ندارند.

طالبان در ماه جنوری پرواز طیاره‌های اجاره‌ای به دوحه را متوقف کردند. به گفته منابع امریکایی، طالبان نمی‌خواستند که این پروازها به عنوان پروازهای «تخلیه» در رسانه‌ها تحت پوشش خبری قرار گیرند.

به نقل از شبکه ان‌بی‌سی، از دو ماه به این سو قریب به ۲۵۰۰ پناهنده افغان با پروازهای آریانا از کابل به دوحه انتقال یافته اند. اما، سازمان‌های حامی پناهندگان در امریکا نگران اند که طالبان هر آن این برنامه را متوقف کنند.

این سازمان‌ها می‌گویند که دستکم ۱۶۰ هزار افغان به خاطر کار با حکومت و نیروهای امریکایی در ۲۰ سال گذشته واجد شرایط اسکان در ایالات متحده اند. به این ترتیب، خروج آنان چندین سال را در بر خواهد گرفت.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید