وزیران دفاع امریکا و چین بر مواضع مخالف دو کشور در ارتباط با تایوان تاکید کردند

۱۴۰۱/۳/۲۱

وزیران دفاع امریکا و چین در اولین دیدار مستقیم خود در حاشیه نشست امنیتی سنگاپور بر عدم تغییر مواضع کشورهای شان در ارتباط با تایوان تاکید کردند.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا با وی فنگ، همتای چینی خود برای اولین‌بار از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن دیداری یک ساعته برگزار کردند.

رویترز به نقل از مقام‌های امریکایی و چینی گزارش داد که فضای این نشست دوستانه بود، اما هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در حوزه‌های امنیتی اصلی مورد اختلاف دو کشور حاصل نشد.

به گزارش رویترز، بیشتر این نشست بر مساله تایوان متمرکز بود، اما طرفین بر عدم تغییر مواضع مخالف خود درباره این موضوع تاکید کردند.

طبق بیانیه پنتاگون، لوید آستین در این نشست از چین خواست که از اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه پرهیز کند.

وزیر دفاع امریکا همچنین تاکید کرد که ایالات متحده و چین باید رقابت‌های خود را مدیریت کرده و راه‌های ارتباطی دو جانبه را باز نگه دارند.

لوید آستین همچنین بر اهمیت حفظ صلح و ثبات در شرق آسیا و مخالفت واشینگتن با اقدامات بی‌ثبات‌کننده پکن علیه تایوان تاکید کرد.

دو طرف همچنین درباره مسائل امنیتی جهانی، از جمله بحران هسته‌ای کوریای شمالی و جنگ روسیه علیه اوکراین گفتگو کردند.

آستین پس از این دیدار گفت: «با وجود رفتارهای تهاجمی فزاینده چین در شرق آسیا، ایالات متحده برای کنترل تنش‌ها با پکن تلاش خود را انجام خواهد داد.»

از سوی دیگر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین اعلام کرد که در این نشست، وزیر خارجه چین تاکید کرده است که پکن تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند.

این سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: «ارتش چین در واکنش به هر تلاش برای استقلال تایوان، چاره‌ای به جز جنگ و مقابله با چنین تلاش‌هایی ندارد تا از استقلال و تمامیت سرزمینی چین دفاع کند.»

چین که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند در دوسال اخیر فعالیت‌های نظامی خود را در اطراف تایوان افزایش داده است.

امریکا و چین علاوه بر موضوع تایوان، بر سر چندین موضوع امنیتی مهم از جمله گسترش نفوذ پکن در دریای جنوبی چین و جنگ اوکراین و نیز چگونگی مدیریت رقابت‌های تجاری دوجانبه اختلافات گسترده‌ای دارند.

جک دورسی، مرد اول توییتر
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید