مسئول امدادرسانی سازمان ملل: مقامات طالبان در نحوه توزیع کمک‌های بشردوستانه دخالت می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۳

مسئول امدادرسانی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به شورای امنیت گفت که مقامات طالبان به طور «فزاینده‌ای» در توزیع کمک‌های بشردوستانه دخالت می‌کنند.

رویترز گزارش داده است که مارتین گریفیتس به شورای امنیت گفت که مقامات طالبان می‌خواهند کمک طبق اولویتی که آن‌ها در نظر دارند توزیع شود.

به گفته این مقام سازمان ملل، مقامات طالبان به رغم اینکه در ماه سپتمبر به مقامات سازمان ملل متحد قول داده بودند که از دخالت در توزیع کمک‌های بشردوستانه پرهیز کنند، اما در مقابل تلاش‌های سازمان ملل برای کمک‌رسانی‌های بشردوستانه به طور فزاینده‌ای مقاومت می‌کنند.

یک روز بعد از زلزله مرگبار در جنوب‌شرق افغانستان، شورای ۱۵ نفری سازمان ملل برای نشست سه ماهه خود جلسه‌ای درباره این کشور برگزار کرد.

سازمان ملل تلاش می‌کند راهی برای تبدیل میلیون‌ها دالر به افغانی پیدا کند تا هم از بحران اقتصادی در افغانستان جلوگیری شود و هم طالبان نتوانند از کمک‌ها سود ببرند.

گریفیتس به شورای امنیت گفت که به دلیل مقاومت مقامات حاکم در زمینه توزیع کمک‌ها پیشرفت محدود به وجود آمده است. او می‌گوید: "این مسئله‌ای است که خود به خود حل نمی‌شود."

او افزود تا زمانی که سیستم رسمی بانکی افغانستان بتواند دوباره به درستی عمل کند، سازمان ملل باید تسهیلات مبادله بشردوستانه را را‌ه‌اندازی کند.

به گفته‌ی این مقام سازمان ملل، دو سوم از گروه‌های کمک‌رسان کمبود پول نقد موجود در افغانستان را به عنوان مانع از برنامه‌های آن‌ها عنوان کردند.

او گفت که حدود نیمی از نهادهای امدادی که اخیراً توسط سازمان ملل مورد بررسی قرار گرفته‌اند، در انتقال کمک‌های مالی به افغانستان با مشکل مواجه شده‌اند.

این بررسی نشان می‌دهد که میزان کمک‌ها ۸۷ درصد نسبت به ماه اکتبر سال گذشته کاهش یافته است.

آقای گریفتیس همچنین گفت که طالبان در امور داخلی نهادهای کمک‌رسان مثل بودجه و قراردادهای کارمندان این نهادها دخالت می‌کنند. به گفته او نهادهای مددرسان تلاش می‌کنند زنان افغانستان را در برخی از وظایف استخدام کنند، اما با مشکلات مداوم در این زمینه روبرو هستند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید