امریکا طرح ۶۰۰ میلیارد دالری سرمایه گذاری بر زیرساخت‌های کشورهای در حال توسعه را اعلام کرد

۱۴۰۱/۴/۵

رئیس جمهور امریکا روز یکشنبه اعلام کرد که کشورهای گروه ۷ به سرمایه‌گذاری به ارزش ۶۰۰ میلیارد دالر بالای پروژه‌های زیرساختی در کشورهای در حال توسعه و فقیر در ۵ سال آینده کمک خواهند کرد.

امریکا قرار است ۲۰۰ میلیارد دالر آن را از منابع دولتی و خصوصی تامین کند.

این طرح که «مشارکت جهانی در سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت‌ها» نام دارد، در رقابت با پروژه «راه و کمربند» چین مطرح می‌شود که نفوذ این کشور را در کشورهای آسیایی، امریکای جنوبی و افریقایی گسترش بخشیده است.

چین در قالب این طرح، پروژه‌های بزرگ زیربنایی را به شکل قرضه و مساعدت در این کشورها تمویل کرده است. حالا، کشورهای گروه ۷ با این طرح بزرگ مالی قصد دارند که با نفوذ چین در این کشورها رقابت کنند.

به نقل از خبرگزاری فرانس پرس، جو بایدن در کنار رهبران آلمان، فرانسه، کانادا، ایتالیا، جاپان و اتحادیه اروپا در نشست گروه ۷ در آلمان اعلام کرد که این طرح شامل اعمار پروژه‌های بزرگی چون جاده و بنادر دریایی می‌شود و به هیچ وجه پول آن به شکل «کمک و خیرات» در اختیار این کشورها قرار نخواهد گرفت.

بایدن بدون اشاره مستقیم به طرح جهانی راه و کمربند چین گفت که طرح گروه ۷ «فرصت رقابت» را برای کشورهای غربی مساعد می‌کند تا «یک چشم انداز روشن از آینده» برای کشورهای جهان ارائه کنند.

در طرح گروه ۷ برای مشارکت جهانی برای سرمایه گذاری و زیرساخت‌ها، برخلاف رویکرد دولتی چین، محور اصلی بخش خصوصی است. دولت‌های عمده غربی شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات مالی بزرگ خصوصی را به سرمایه‌گذاری در کشورهای فقیر و در حال توسعه ترغیب می‌کند.

به نقل از رویترز، یک مقام امریکایی به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور بایدن به این تصور نیست که ما حتماً پا به پای چینی‌ها سرمایه گذاری کنیم؛ هرچند که پول اعلام شده توسط گروه هفت دستکمی از سرمایه گذاری چین ندارد.»

چین نخستین بار در سال ۲۰۱۳ طرح راه و کمربند را اعلام کرد که شامل پروژه‌های بزرگی چون ساخت راه آهن، بنادر و بزرگ‌راه ها در ۱۰۰ کشور جهان می‌شود.