سهیل شاهین: طالبان از کودکان در جنگ استفاده نمی‌کند

۱۴۰۱/۵/۵

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که در دیدار با نماینده سرمنشی سازمان ملل تاکید کرده است که طالبان کودکان را به عنوان نیروی جنگی استخدام نمی‌کند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در چند سال گذشته بارها از طالبان به علت استفاده از کودکان در جنگ انتقاد کرده است.

شاهین در توئیتر نوشت که در دیدار با ویرجینیا گامبا، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل در امور اطفال و منازعات مسلحانه، از «نقش تحریم‌ها در رنج کشیدن کودکان و خانواده‌های شان در افغانستان» یادآوری کرده است.

افغانستان پس از تسلط طالبان بخش زیادی از کمک‌های بین المللی را از دست داده است و به علت حمایت طالبان از گروه‌های تروریستی مشمول تحریم‌های بین المللی گردیده است.

کشورهای جهان از طالبان خواسته اند که برای بیرون شدن از انزوای بین المللی، در سیاست‌ها و رفتارهای خود، به خصوص در رابطه به زنان و دختران تغییر آورد.

شاهین گفت که به نماینده سرمنشی سازمان ملل «اطمینان داده است که امارت اسلامی اکیداً به سیاست عدم به کارگیری کودکان در نیروهای امنیتی پایبند است.»

سازمان دیده بان حقوق بشر در چند سال گذشته نسبت به استفاده طالبان از کودکان به عنوان جنگجو و انتحارگر انتقاد کرده است.

جو بیکر از این سازمان گفت: «طالبان بیش از ۲ دهه از کودکان در خطوط مقدم جنگ استفاده کرده است. این گروه کودکان را به عنوان جنگجو استخدام کرده است؛ کودکان را واداشته تا مین‌های دست ساز را در کنار جاده جاسازی کنند و از آنان به عنوان انتحارگر استفاده کرده است.»

این سازمان می گوید که طالبان کودکان را از سن ۶ سالگی شستشوی مغزی داده و آنان در سن ۱۳ سالگی نحوه استفاده از سلاح را می‌دانند. این کودکان ۱۳ الی ۱۷ ساله برای طالبان جنگیده اند.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید