پرونده "تمام شد"؛ حل معمای ۷۰ ساله مرگ مرد آسترالیایی که شعر خیام در جیبش بود

۱۴۰۱/۵/۶

یک پژوهشگر به معمای هویت مرد آسترالیایی مشهور به «مرد سامرتنی» که در سال ۱۹۴۸ با تکه کاغذی از رباعیات خیام در جیبش پیدا شد، نقطه پایان گذاشت.

یادداشت «تمام شد» بر روی ورق پاره شده از کتاب اشعار خیام، فرضیه اینکه این مرد یک جاسوس در زمان جنگ سرد بوده را برجسته می‌کند.

این قضیه در رسانه‌ها و فرهنگ عامه به عنوان پرونده «تمام شد» شناخته شده است. داستان مردی که در سواحل سامرتن ادلاید پیدا شد به عنوان یکی از مرموزترین پرونده‌های جنایی به «مرد سامرتنی» شهرت یافت.

اکنون ۷۴ سال پس از پیدا شدن مرد سامرتن، پروفسور درک ابوت از دانشگاه آدلاید می‌گوید که می‌داند او کیست. او هویت این مرد را چارلز وب از ملبورن، معرفی کرده است.

یافته‌های پروفسور ابوت با همکاری کولین فیتزپاتریک، نسب‌شناس مشهور آمریکایی جمع‌آوری شده است.

کارشناسان پزشکی قانونی از موهای گرفته شده از ماسک مرگ جسد برای تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای او استفاده کردند.

آن‌ها از اطلاعات ژنتیکی برای ساختن یک شجره خانوادگی گسترده استفاده کردند و در نهایت توانستند مرد سامرتن را با هویت چارلز وب شناسایی کنند.

پروفسور ابوت به سی‌ان‌ان گفت که با پیدا کردن شجره خانوادگی، موفق شدیم پسر عمه این مرد را پیدا کنیم.

به گفته او چارلز وب در ۱۶ نوامبر ۱۹۰۵ به دنیا آمد و در هنگام مرگ ۴۳ ساله بود.

گفته می‌شود مرد سامرتن به عنوان یک مهندس برق کار می‌کرده است. او با دوروتی رابرتسون ازدواج کرد و در اپریل ۱۹۴۷او را ترک کرد.

گفته می‌شود که همسر چارلز وب پس از ناپدید شدن همسرش در دادگاه حاضر شده و تقاضای طلاق کرده است.

پولیس در سال ۱۹۴۸ تعدادی اشیا غیرعادی را با جسد مرد سامرتن کشف کرد که پرسش‌های بیشتری را درباره هویت او مطرح کرد.

یک پاکت نیمه خورده میوه و یک شانه آلومینیومی، محصولی که در آسترالیا در دسترس نیست نشان می‌داد که او اخیراً در امریکا بوده است. در همین حال پولیس بعداً متوجه شد کالای به تن داشته او نیز یک مارک امریکایی بود.

پولیس یک پاکت سیگار ارزان قیمت را که با تعدادی نخ سیگار از مارک گران قیمت پر شده بود کشف کرد که نشان می‌داد که وب تلاش می‌کرده به عمد خود را به عنوان یک طبقه پایین‌تر نشان بدهد.

یک بلیط قطار استفاده نشده از آدلاید به ساحل هتلی نزدیک و یک بلیط بس از شهر، پولیس را به ایستگاه قطار هدایت کرد. پولیس در آنجا چمدانی را پیدا کرد که گمان می‌رفت متعلق به او باشد.

این چمدان حاوی تعدادی اشیا بود، از جمله لباس‌هایی که تمام برچسب‌ها و شناسه‌های آن بریده شده بود. 

روی سه پیراهن، نام «کین» نوشته شده بود. پولیس به سرعت متوجه شد که این نام نکته انحرافی داستان است و هویت مرد سامرتن، کین نیست زیرا هیچ مفقودی با این نام گزارش نشده است.

چارلز وب کیف پولی همراه نداشت، بوت‌هایش با توجه به اینکه او در ساحل راه رفته بود پاک بودند و دست‌ها و ناخن‌هایش هیچ نشانه‌ای از انجام کار فیزیکی را نشان نمی‌دادند.

تحقیقات کالبد شکافی بدن او نشان داد که او مسموم شده است.

با وجود این یافته‌ها، هیچ سمی در بدن این مرد یافت نشد و علایم معمول مسمومیت مانند استفراغ و تشنج مشهود نبود.

تحقیقات نشان می‌دهد اگر او مسموم شده احتمالا یک نوع سریع الاثر بوده که برای علم پزشکی در آن زمان غیرقابل تشخیص بود.

پولیس در جیب وب یک کاغذ چروکیده پیدا کرد که روی آن نوشته شده بود «تمام شد».

تکه کاغذ پیدا شده بخشی از کتاب ترجمه رباعیات عمر خیام شاعر فارسی زبان قرن یازدهم بود که در دهه ۱۹۴۰ در غرب محبوبیت داشت.

پس از کشف تکه کاغذ پیدا شده، پولیس درخواستی سراسری برای کسب اطلاعات در مورد این کتاب با صفحه گم شده راه‌اندازی کرد.

پس از مدتی مردی مدعی شد که کتاب را روی چوکی عقب وسیله نقلیه خود که در حوالی زمان مرگ مرد در ساحل سامرتون پارک شده بود، پیدا کرده است.

خود کتاب یک سرنخ شگفت‌انگیز را در صفحه پشتی نشان داد که حاوی یک پیام رمزگذاری شده پنج سطری بود. هر سطر دربرگیرنده رشته‌های حروف بی‌معنی بود و یک خط زدگی بر روی سطر دوم دیده می‌شد.

تلاش‌های کدشکن‌های اداره تحقیقات فدرال و اسکاتلند یارد که وظیفه رمزگشایی پیام را داشتند به جایی نرسید.

یافته‌های نهایی نشان می‌دهد با توجه به وضعیت خوب جسمانی این مرد، رمز مخفی، مسمومیت غیرقابل کشف و غیر قابل شناسایی بودن هویت او و در نهایت یادداشت «تمام شد»، فرضیه این که مرد سامرتن یک جاسوس روسی بوده را بیشتر برجسته می‌کند.