سفیر سابق ایران در کابل: افغانستان تحت‌ حاکمیت طالبان به یک سیاه‌چاله امنیتی تبدیل می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در کابل می‌گوید ترور ایمن الظواهری در کابل برای طالبان بسیار سخت تمام شد و با اتفاقات رخ‌ داده طالبان رادیکال می‌شود.

آقای ظهره‌وند با تحلیل عملکرد طالبان گفته «ما در حال حاضر با افغانستانی مواجهیم که دارد تبدیل به یک سیاه‌چاله امنیتی می‌شود.»

او گفت شرایط اقتصادی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی افغانستان در مقطع کنونی در سراشیبی فروپاشی قرار دارد و موقعیتی که امروز طالبان با آن مواجه هستند، حتی با زمانی که روی کار آمدند هم قابل‌ مقایسه نیست.

این دیپلومات سابق در گفتگو با رسانه فرهیختگان، با اشاره به درگیری‌های طالبان در مرزها هم به مقام‌های ایران پیشنهاد کرده رایزنی‌ها با کشورهای همسایه درباره مسائل امنیتی فعال‌تر شود.

مرزبانان ایران و طالبان در یازده ماه گذشته چندین درگیری داشتند. در آخرین مورد افراد طالبان و مرزبانان ایرانی روز یکشنبه، ۹ اسد در منطقه درویش ولسوالی کنگ ولایت نیمروز با همدیگر درگیر شدند.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند در این درگیری ۲ نفر از اعضای طالبان کشته شده‌اند.

فرمانده مرزی طالبان کشته شدن یکی از افراد خود را تایید کرد، اما فرماندار شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان ایران گفت که درگیری مرزبانان ایرانی و طالبان در نیمروز بدون تلفات به پایان رسیده است.

ابوالفضل ظهره‌وند می‌گوید فرجام روندی که طالبان در پیش گرفته‌اند خوب نیست.

او در مساله برخورد طالبان با شیعیان هم گفت که طالبان تا امروز مسیر هژمونی را دنبال کرده و اتفاقاتی که تاکنون افتاده در چارچوب پاکسازی قومی قابل‌ تحلیل است.

به گفته وی، طالبان فعلا با محافظه‌کاری می‌گوید حکومت‌شان امارت اسلامی ا‌ست اما واقعیت آن است که طالبان مسیری را دنبال می‌کنند که مسیر خلافت اسلامی ا‌ست.

ابوالفضل ظهره‌وند می‌گوید نمایندگی ایران در کابل باید با سران طالبان وارد گفتگو شود، زیرا طالبان دارند به بیراهه می‌روند، اگر طالبان واقعیت‌های صحنه را نپذیرد و دولتی فراگیر تشکیل ندهد اوضاع بد می‌شود.

او بر این باور است که طالبان با ایدئولوژی گنگ خود نتوانسته‌اند حتی در چند ماه گذشته مکاتب دخترانه را باز کنند، با چنین رویه‌ای نه‌ تنها در جامعه جهانی، بلکه در میان کشورهای منطقه و همسایگان نیز تشکیلات طالبان به‌ عنوان یک دولت مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

خبر ورزشی
جهان‌نما
سفیران - فصل سوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید