پرتاب ۱۶۰ موشک از غزه به اسرائیل و حمله هوایی اسرائیل به ۴۰ هدف در فلسطین

۱۴۰۱/۵/۱۵

درگیری بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه ادامه دارد و زنگ خطر صبح روز شنبه در شهرهای اسرائیل در نزدیکی نوار غزه به صدا درآمده است.

از عصر جمعه گروه‌های فلسطینی بیش از ۱۶۰ موشک به تل‌آویو و دیگر شهرهای اسرائیل پرتاب کرده و اسرائیل نیز از حمله به ۴۰ هدف این گروه خبر داده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که شب گذشته، ۳۰ حمله هوایی به ۴۰ هدف با استفاده از ۵۵ موشک در غزه انجام داده است. بر اساس این گزارش، این حملات به حداقل شش کارگاه ساخت سلاح، دو مکان ذخیره سلاح، شش پست دیده‌بانی و پنج موقعیت پرتاب موشک انجام شده است.

ارتش اسرائیل برآورد کرد که در این حملات ۱۰ نیروی نظامی جهاد اسلامی و دو یا سه فلسطینی غیرنظامی کشته شده‌اند.

وزارت صحت غزه اعلام کرده که در حمله‌های اسرائیل، ۱۵ نفر از جمله یک دختر پنج ساله کشته شده و ۵۵ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که از بعدازظهر جمعه بیش از ۱۶۰ موشک از نوار غزه به این کشور شلیک شده و سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین در رهگیری این موشک‌ها ۹۵ درصد موفق بوده است.

به گفته مقام‌های درمانی اسرائیل، دست‌کم پنج نفر به شفاخانه منتقل شدند که چهار نفر آنها در هنگام فرار به پناهگاه زمین خورده و یک نفر دیگر نیز دچار حمله اضطرابی شده بود.

عصر جمعه دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین در تهران، جت‌های جنگنده ارتش اسرائیل در عملیاتی به نام «سپیده دم» به اهداف این گروه در غزه حمله کردند. در این حملات تیسیر الجعبری، فرمانده شاخه نظامی شمال این گروه، کشته شده است.

در همین حال یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، جهاد اسلامی فلسطین را نیروی نیابتی دولت ایران خواند که قصد دارد اسرائیل را نابود کند.

تور ونسلاند، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی از درگیری‌ها بین اسرائیل و غزه و کشته شدن یکی از رهبران جهاد اسلامی، از طرفین خواست اجازه ندهند وضعیت به سمتی برود که از کنترل خارج شود.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، نیز در واکنش به حملات اسرائیل علیه مواضع جهاد اسلامی، همه طرف‌ها را به آرامش دعوت کرد و گفت: «ما قاطعانه معتقدیم که اسرائیل حق دارد از خود محافظت کند.»

برخی کشورهای اسلامی از جمله ترکیه حملات اسرائیل به غزه را به شدت محکوم کردند.