شغل رویایی؛ مرد جاپانی «در بدل کاری که نمی‌کند» معاش می‌گیرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۵

شوجی موریموتو یک شغل رویایی دارد. او در بدل انجام «هیچ کاری» دستمزد می‌گیرد.

این باشنده ۳۸ ساله توکیو در بدل هر ساعت ۱۰ هزار ین معادل ۷۱ دالر امریکایی دریافت می‌کند تا تنها به عنوان «یک همراه» در کنار مشتریان خود باشد.

موریموتو به خبرگزاری رویترز گفت من خود را کرایه می‌دهم.

او به خبرگزاری رویترز می‌گوید: «کار من این است که هر جایی که مشتریانم می‌خواهند بروم و هیچ کار خاصی انجام ندهم." وی افزود که در چهار سال گذشته حدود ۴ هزار جلسه را با مشتریانش انجام داده است.

موریموتو با هیکلی لاغر و ظاهری متوسط، اکنون نزدیک به چهار میلیون دنبال‌کننده در توییتر دارد. او معمولا از طریق توییتر مشتریان خود را پیدا می‌کند.

تقریباً یک چهارم مشتریان او بار بار به او مراجعه می‌کنند. از جمله یکی از آنها او را ۲۷۰ بار استخدام کرده است.

باری او پیشنهاد دریافت کرد که به فردی در انتقال یخچال کمک کند، همچنین یکی از پیشنهادها از او می‌خواست با فردی به کامبوج برود. او هر دوی این پیشنهادها را رد کرد. زیرا شغل او این است که کاری انجام ندهد. او همچنین هیچ درخواست جنسی را قبول نمی‌کند.

هفته گذشته، موریموتو روبه روی آرونا چیدا، یک تحلیلگر اطلاعات ۲۷ ساله‌ای نشست که برای اولین بار ساری پوشیده بود. آن دو مشغول گفتگوی پراکنده و خوردن و نوشیدن چای و کیک شدند.

چیدا می‌خواست برای اولین بار لباس هندی را در مکان‌های عمومی بپوشد، اما نگران بود که ممکن است باعث شرمساری دوستانش شود. بنابراین تصمیم گرفت موریموتو را استخدام کند تا با او بیرون برود.

قبل از اینکه موریموتو شغل واقعی خود را پیدا کند، در یک انتشارات کار می‌کرد و اغلبا مسئولان این شرکت او را سرزنش می‌کردند که بیکاره است و هیچ کاری نمی‌کند.

او به رویترز گفت: "من به این فکر کردم که اگر توانایی خود در زمینه «هیچ کاری نکردن» را تبدیل به خدمتی برای مشتریان کنم، چه اتفاق خواهد افتاد.»

اکنون او شغلی ایجاد کرده است که مردم تنها را همراهی می‌کند و از تنهایی بیرون می‌کند. او با کسب و کاری که راه انداخته از خانواده خود حمایت می‌کند.

اگرچه او میزان درآمد خود را افشا نمی‌کند، اما می‌گوید روزانه یکی دو نفر از مشتریان خود را ملاقات می‌کند. او گفت پیش از همه‌گیری کرونا سه چهار نفر را می‌دیده است.

خبرگزاری رویترز نوشته است موریموتو در حالی که روز چهارشنبه‌ را در توکیو سپری می‌کرد و هیچ کار قابل توجهی برای انجام دادن نداشت، به ماهیت عجیب شغل خود فکر کرد. به گفته رویترز به نظر می‌رسد که او جامعه‌ای را زیر سوال می‌برد که به «بهره‌وری» ارزش می‌دهد و «بی‌فایده» بودن را به سخره می‌گیرد.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید