حمله به آموزشگاه کاج؛ فرهاد دریا برای همدردی با هزاره‌ها پیشنهاد یک هفته‌ای «ماتم ملی» داد

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۹

به دنبال کشته شدن ده‌ها دانش‌آموز در غرب کابل، فرهاد دریا، آوازخوان معروف افغانستان می‌گوید آنچه علیه هزاره‌ها جریان دارد، مصداق عینی نسل‌کشی است. آقای دریا برای انسجام و همدردی با هزاره‌ها فراخوان یک هفته‌ای «ماتم ملی» داد و از همه خواست هفته پیش‌رو را «هفته‌ سیاه» اعلام کنند.

فرهاد دریا در یادداشتی نوشت که «چشم پوشی و خاموشی در مورد این نسل‌کشی، بُزدلی و خیانت است.»

روز جمعه، هشتم میزان، ده‌ها تن از دانش‌آموزان هزاره در آموزشگاه کاج واقع در غرب کابل در اثر حمله انتحاری جان باختند. این حمله مرگبار در هنگام برگزاری امتحان آزمایشی کانکور رخ داد و ده‌ها زخمی نیز برجای گذاشت.

شمار دیگر از هنرمندان از جمله آریانا سعید و قیس الفت نیز به نشانه همدردی با خانواده‌های قربانیان حمله به آموزشگاه کاج، پروفایل صفحات فیسبوک خود را سیاه کرده‌اند.

فرهاد دریا از مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته است پس از هر حادثه‌ای همه باید منسجم عمل کنند. او تاکید کرده که تاکنون این انسجام شکل نگرفته و همچنین افزوده است که هیچ تغییری چشمگیر در عملکرد و بینش جهانیان نیز در این رابطه ایجاد نشده است.

فرهاد دریا تاکید کرده که باید مردم فراتر از رسانه‌های اجتماعی فعالیت خود را گسترش دهد. آقای دریا گفته اعلام «هفته‌ی ماتم ملی برای بسیج و هم‌صدایی امری ضروری است.»

آقای دریا از خبرنگاران، فعالان مدنی، روشنفکران، هنرمندان و افراد تاثیرگذار جامعه خواسته است تا همه هفته پیش‌رو را «هفته‌ی سیاه» اعلام کنند.

پس حمله انتحاری در آموزشگاه کاج، شماری زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی در یک کارزار انترنتی خواستار توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شده‌اند.

فرهاد دریا در این یادداشت نوشت که در نظام شاهی مردم هزاره به خاطره هزاره بودند کشته می‌شدند و در نظام جمهوری هزاره‌ها از دم تیغ گذرانده شدند. به گفته آقای دریا این روند اکنون در حکومت طالبان کماکان ادامه دارد. فرهاد دریا در ادامه افزوده است که «تاریخ ما در برابر این مردم شریف، بدهکار است.»

آقای دریا در این یادداشت گفته است «دشمن ما مشترک است و برای دشمن ما، خون همه اقوام افغانستان یک رنگ است.»

این آوازخوان شناخته شده افغانستان در مورد هزاره‌ها گفته است «هزاره یکی از قلب‌های تپنده‌ی افغانستان است و دشمن، با مهارت تمام قلب افغانستان را نشانه گرفته است.»

آقای دریا گفته است لازم است تا حداقل هفته‌ پیش‌رو را بدون در نظرداشت سلیقه‌های سمتی و قومی، در حمایت از هزاره‌ها منسجم شویم و در کنار یکدیگر بیایستم. او تصریح کرده «خاموشی و بی‌طرفی در این مورد، به نحوی اشتراک در جنایت است.»

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید