گزارش فرانس ۲۴؛ زنان افغان حسرت همبستگی و حمایت از اعتراضات زنان در ایران را می‌خورند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

از آغاز اعتراضات به مرگ مهسا امینی و سرکوب زنان در ایران، زنان افغان نیز با آنان ابراز همدلی و همبستگی کرده اند. اما، برخی از زنان افغان می‌گویند که جامعه ایران از خواسته‌های زنان حمایت کرده است، درحالیکه زنان معترض در افغانستان تنها اند.

اندکی پس از شروع اعتراضات در ایران، حدود ۳۰ زن افغان در مقابل سفارت ایران در کابل گرد هم آمدند و شعار «زن، زندگی، آزادی» را سر دادند. این زنان بر بنری نوشته بودند، «از کابل تا ایران، مرگ بر دیکتاتور.» طالبان با شلیک هوایی و قنداق تفنگ آن‌ها را پراکنده کردند.

لینا قاسمی، یک نوجوان افغان که پس از بسته‌شدن مکتب متوسطه دخترانه توسط طالبان نتوانسته به مکتب برود، به فرانس ۲۴ گفت: «من با آنها احساس همدردی می‌کنم. واقعا وحشتناک است و هیچ کس را نباید فقط به خاطر آشکار شدن موهایش از زیر چادر کشت. اما در افغانستان، این فقط مو نیست، خود زن بودن یک مشکل است. محض زن بودن برای طالبان قابل تحمل نیست.»

ریحانه به این تلویزیون گفت: «فرقش این است که در ایران مردم متحد هستند. در ایران زنان و مردان شانه‌ به شانه اعتراض می‌کنند. در افغانستان این طور نیست. مردم ترسیده‌اند. زنان تنها هستند.»

اعتراضات زنان ایران به دنبال کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پولیس، توجه زیادی را به خود جلب کرده و از هنرمند و کارگردان گرفته تا مقامات کشورها مانند رئیس‌جمهور بایدن و آقای بلنکین، وزیر خارجه ایالات متحده با زنان ایرانی همدردی کرده‌اند. درحالیکه اعتراضات زنان افغان به سیاست های سرکوبگرانه طالبان از چنین حمایتی برخوردار نشده است.

دیدگاه
خبرها
دانشجو، انقلاب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید