بی‌توجهی به هشدارهای سران سپاه؛ دانشجویان ایرانی در حمایت از اعتراضات سراسری اعتصاب کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۰

دانشجویان ایرانی بدون توجه به هشدارهای نیروهای امنیتی و سرکوب خونین، در حمایت از بزرگترین اعتراضات پس از انقلاب ۵۷ ایران اعتصاب کرده‌اند.

به گزارش سایت حقوق بشری هرانا، این اعتصابها در چند شهر از جمله تهران برگزار شد و معترضان علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شعار دادند.

از زمانی که مهسا امینی، زن جوان ایرانی ۷ هفته پیش در بازداشت گشت ارشاد در تهران کشته شد، جمهوری اسلامی همه روزه با اعتراض‌های ضد دولتی مواجه بوده است. خانم امینی به‌ اتهام پوشش مغایر نظر حکومت دستگیر شده بود.

خیزش سراسری ایرانی‌ها یکی از جسورانه‌ترین چالش‌ها برای رهبران جمهوری اسلامی در دهه‌های اخیر توصیف شده که روزبه‌روز شدت بیشتری می‌گیرد.

در همین حال مقام‌های ایرانی تلاش کرده‌اند تقصیر ناآرامی‌ها را به گردن "دشمنان خارجی" و "عوامل داخی" آن‌ها بیندازند.

امید معماریان، تحلیلگر ارشد ایران در نهاد موسوم به دموکراسی برای جهان عرب می‌گوید: "مردم جان خود را به خطر می‌اندازند تا به خیابان ها بروند، اما امید به اینکه بتوانند رژیم را شکست دهند بسیار بیشتر از ترس آن‌هاست."

آسیه باکری، دختر یکی از فرماندهان نامدار جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ هم با تاکید بر سرایت نارضایتی به خانواده‌هایی که جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارند، گفت: آری، شهدا به ما نگاه می‌کنند، اما نگاه‌شان به سرقت بیت‌المال، اختلاس، تبعیض، ظلم، ریختن خون بی‌گناهان است.

معترضان از همه اقشار در این تظاهرات شرکت دارند و دانشجویان و زنان نقش برجسته‌ای در آن دارند.

تحلیلگران این اعتراض‌ها را گامی می‌دانند که ممکن است در نهایت منجر به تغییرات سیاسی چشمگیری در ایران شود.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید