معتصم آغاجان با سراج‌الدین حقانی دیدار کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۲۵

معتصم آغاجان، از رهبران ناراضی طالبان، با سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله این گروه دیدار کرده است. طالبان تاکنون در مورد این دیدار جزئیات منتشر نکرده و مشخص نیست که رهبران این گروه در چه مورد گفتگو کرده‌اند.

معتصم آغاجان در ۱۷ قوس همراه ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان به کابل بازگشت.

معتصم آغاجان، قبلاً رئیس کمیته سیاسی طالبان بود که در سال ۲۰۱۱ پس از بروز اختلافات میان گروهی، در پاکستان هدف سوءقصد ناموفق قرار گرفت.

بلافاصله، آقای معتصم آغاجان به ترکیه رفت و از آن‌جا به امارات متحده عربی. جایی که به نظر می‌رسد سال‌های زیادی را گذارنده است.

ملا یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان، هنگام برگشت از سفرش به امارات متحده عربی، معتصم آغاجان را با خود به کابل آورد.

مشخص نیست که آقای معتصم آغاجان با چه اهدافی به کابل برگشته است.

از نخستین روزهای بازگشت طالبان به افغانستان، اختلافات میان گروهی بین حقانی‌ها و طالبان قندهاری‌ موضوع بحث ناظران بوده است.

طالبان پیوسته کوشیده‌اند که جزئیات این اختلافات بیرون از گروه درز نکند، با آن‌ها هم گمانه‌زنی‌ها در این زمینه همواره ادامه داشته است. در تازه ترین مورد، صدها تن از طالبان قندهاری به دلیل اختلاف گروهی و نارضایتی هلمند را ترک و به قندهار بازگشتند.

برخی از ناظران معتقدند که معتصم آغاجان برای حل اختلافات میان گروهی به کابل بازگشته است.

ناظران می‌گویند که آقای معتصم آغاجان می‌تواند در حال حاضر، به عنوان رهبر حاشیه‌نشین طالبان نقش میانجی را بازی کند. این ناظران دیدار معتصم آغاجان با سراج‌الدین حقانی را تلاش برای حل اختلافات عنوان کرده‌اند.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و از جمله فرماندهان ارشد طالبان است که پس از سقوط کابل افراد نزدیک به خود را در سمت‌های مهم گماشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.