دبیر کل عفو بین‌الملل نامه‌ای درباره «مشکلات مهاجران افغانستان» به نخست وزیر پاکستان نوشت

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

دبیر کل عفو بین‌الملل روز جمعه نامه سرگشاده‌ای به نخست وزیر پاکستان نوشته و خواستار رسیدگی به مشکلات مهاجران و پناهندگان افغانستان در این کشور شده است.

در نامه اگنس کالامار آمده پاکستان فاقد قوانین ملی برای حمایت از پناهجویان است و روش مشخصی برای تعیین وضعیت پناهندگی ندارد.

از نظر دبیر کل عفو بین‌الملل به دلیل نبود قوانین ملی در پاکستان برای حمایت از وضعیت پناهجویان، افغان‌ها در یک برزخ رها شده‌اند و مسیری پیش روی‌شان وجود ندارد که بتوانند به طور منظم آنرا طی کنند.

در نامه‌ای که روز جمعه، ۲۵ قوس صادر شده، آمده است بدون مدارک قانونی، مردم افغانستان مقیم پاکستان عمدتا قادر به دسترسی به مسکن نیستند، زیرا نمی‌توانند صاحبخانه‌ها را متقاعد کنند که به آنها خانه اجاره بدهند. افغان‌ها نمی توانند حساب بانکی باز کنند یا از خویشاوندان‌شان با نام خودشان پول دریافت کنند. آن‌ها همچنین به دلیل نداشتن مدارک شناسایی و سیاست‌های پاکستان، نمی‌توانند سیم کارت تلفن همراه خود را تهیه کنند.

مطابق قوانین پاکستان هر شهروند افغانستان -همراه ویزه یا بدون ویزه- بعد از هر چند ماه باید یکبار از پاکستان خارج شود و پاسپورت آن‌ها الزاما باید مهر خروج از مرز را در خود داشته باشد. عفو بین‌الملل در نامه‌اش آورده به دلیل آنکه بسیاری از مهاجران تازه‌وارد اهل افغانستان به پاکستان فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و کارمندان دولت سابق این کشور بوده‌اند، خروج آن‌ها از پاکستان ممکن است جان آن‌ها را به خطر بیندازد.

خانم کالامار در نامه‌اش تاکید کرده است که حکومت پاکستان همچنین باید از حقوق پناهندگان برای آزادی بیان و آزادی برگزاری تجمعات و گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز محافظت کند و بازداشت پناهجویان به بهانه نداشتن مدرک باید متوقف شود.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید