مجمع نهادهای مدنی زنان افغانستان از طالبان خواست در تصمیم منع کار خانم‌ها تجدید نظر کند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

مجمع نهادهای مدنی زنان افغانستان می‌گوید منع کار زنان در تضاد با ارزشهای انسانی و آموزش‌های دینی است و از طالبان می‌خواهد در تصمیم خود تجدید نظر کند.

این مجمع گفت طالبان زنان را در عرصه‌های مختلف نادیده گرفته و با فرمان‌های محدودکننده آنان را با خطر حذف سیستماتیک مواجه کرده است

این مجمع در یک اعلامیه افزوده که حذف سیستماتیک خانم‌ها عواقب بد بر توسعه افغانستان داشته و در تضاد با خواست مردم افغانستان و جامعه جهانی است.

مجمع نهاد‌های زنان افغانستان در باره اهمیت کار زنان گفت: "منع کار خانم‌ها در نهادهای داخلی و خارجی از یک سو مشارکت اجتماعی زنان را تخریب می کند و از سوی دیگر نقش و جایگاه انها را در زمینه‌های تقویت اقتصاد خانواده، ثبات اقتصادی کشور، عرضه خدمات عام المنفعه چون آموزش و کمک‌های اضطراری به گروه‌های اجتماعی آسیب‌پذیر، بویژه زنان و کودکان را از بین می‌برد."

این مجمع از جامعه جهانی و نهادهای تمویل‌کننده خواسته که در وضعیت بحرانی کنونی، مردم افغانستان را تنها نگذاشته و حمایت مالی و فنی شان را مثل سابق ادامه دهند.

وزارت اقتصاد طالبان، روز شنبه گذشته کار زنان را در موسسات منع اعلان کرد و در واکنش به این تصمیم پنج سازمان بین‌المللی فعالیت شان را در افغانستان متوقف کردند.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید