اوزبیکستان حمل و نقل به افغانستان از راه خط آهن حیرتان-مزارشریف را تعلیق کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

اداره خط آهن اوزبیکستان اعلام کرد که حمل و نقل از طریق خط آهن حیرتان-مزارشریف به افغانستان از روز چهارشنبه ۱۲ دلو، به حال تعلیق درآمده است.

این اداره در بیانیه‌ای، دلیل تعلیق حمل و نقل را «عملی نشدن تعهدات فنی» از سوی اداره راه آهن تحت کنترول طالبان خوانده است.

اداره راه آهن اوزبیکستان گفته است که اداره راه آهن تحت کنترول طالبان، قادر به اجرای به موقع «اقدامات توافق‌شده» نبوده است.

به گفته این داره نمایندگان طالبان و اوزبیکستان در اواخر ماه دسامبر سال گذشته میلادی در شهر ترمذ دیدار کردند.

در این نشست، توافق شده بود که مراحل فنی درباره حمل و نقل از راه خط آهن به افغانستان، تا اول فبروری ۲۰۲۳ انجام شود. اما به نظر می‌رسد طالبان در تکمیل کردن این مراحل موفق نشده‌اند.

براساس بیانیه، شرکت سوگدیانا ترانس اوزبیکستانی مسئولیت حمل و نقل کالای تجارتی به افغانستان از طریق خط آهن حیرتان-مزارشریف را دارد.

اداره خط آهن اوزبیکستان در بیانیه‌اش افزود که اداره خط آهن تحت کنترول طالبان همچنین توافق کرده بود که تا ۲۷ جنوری با این شرکت قرارداد جدید امضا کند.

این اداره گفته است که شرکت سوگدیانا ترانس به منظور جلوگیری از تاخیر در تحویل کالاهای ضروری به افغانستان، در زمینه انتقال محموله‌ها از ترمذ به وسیله لاری کمک خواهد کرد.

ساعاتی پس از اعلام اوزبیکستان، سخنگوی طالبان تایید کرد که حمل و نقل از این بندر به صورت موقت متوقف شده است. ذبیح‌الله مجاهد از تاجران خواست که «مواد عاجل و مورد نیاز» را از بندر آقینه وارد کنند.

ذبیح‌الله مجاهد در توییتی نوشت که این بندر از سوی اداره خط آهن اوزبیکستان تعلیق شده و اداره خط آهن این گروه در بخش‌های فنی و عملیاتی مشکلی ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.