اتحادیه اروپا نهادهای ایرانی را به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین تحریم می‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از طرح دهمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه پرده برداشت که شامل ممنوعیت صادرات کالاهای غربی به ارزش ۱۱ میلیارد یورو است.

تحریم‌ها برای اولین بار نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران را به دلیل کمک به مسکو در بر خواهد گرفت.

در جریان اعلام طرح این تحریم‌ها، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «پوتین نه تنها در میدان نبرد جنگ وحشیانه به راه انداخته که غیرنظامیان را نیز به شدت هدف قرار می‌دهد. متجاوز باید قیمت [این کارش را] بپردازد.»

فون درلاین گفت که ممنوعیت صادرات پیشنهادی شامل وسایل الکترونیکی، وسایل نقلیه، قطعات موترهای لاری و موتورهای جت و همچنین ابزارهای ساختمانی مانند آنتن‌ها و جرثقیل می‌شود که ممکن است برای جنگ به کار برده شوند.

اتحادیه اروپا به این باور است که روسیه نمی‌تواند این محصولات ضروری را از چین یا کشورهای دیگر تهیه کند و در نهایت با محدودیت‌های فلج‌کنند روبرو خواهد شد.

این تحریم‌ها هفت نهاد مرتبط به سپاه پاسداران ایران را نیز در بر می‌گیرد و آن‌ها نیز نمی‌توانند کالاهای ساخت غرب که را که از آن‌ها می‌شود برای اهداف نظامی و غیرنظامی استفاده کرد بخرند.

طرح تحریم‌های جدید اکنون به رای‌گیری گذاشته می‌شود و احتمالا تا ده روز دیگر که یکسالگی شروع جنگ روسیه و اوکراین است، تصویب خواهد شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها