تلاش ارتش روسیه برای تصرف شهر محاصره شده باهموت در شرق اوکراین

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۲

نیروهای روسیه و افراد گروه پیمانکار نظامی واگنر روز جمعه آخرین مسیرهای منتهی به شهر محاصره شده باهموت در شرق اوکراین گلوله‌باران کردند.

باهموت از سه جهت در محاصره قرار دارد و سقوط این شهر اولین پیروزی بزرگ نظامی را برای روس‌ها در نیم سال پس از خونین‌ترین درگیری‌ها رقم خواهد زد.

فرمانده نیروهای واگنر روسیه در یک پیام ویدئویی ضبط شده در فاصله ۷ کیلومتری شمال باهموت اعلام کرد که این شهر به ویرانه‌ای تبدیل شده و اکنون تقریباً به طور کامل تحت محاصره قرار دارد.

او در این پیام همچنین تاکید کرد که تنها یک جاده هنوز به روی سربازان اوکراینی باز است که آن هم زیر آتش نیروهای روسیه قرار دارد.

رویترز در گزارشی به نقل از خبرنگار خود گلوله باران شدید مسیرهای منتهی به غرب باهموت را توسط نظامیان روسیه و نیروهای گروه واگنر تایید کرد و از آن به عنوان تلاشی آشکار برای مسدود کردن دسترسی نیروهای اوکراینی به داخل و خارج از شهر نام برد.

در این گزارش همچنین آمده است که پلي در شهر خروموف واقع در مجاورت باهموت نیز بر اثر گلوله باران تانک‌های روسیه تخریب شده است.

رویترز می‌افزاید که سربازان اوکراینی دست به مرمت جاده‌های آسیب‌دیده می‌زنند و نیروهای بیشتری به سمت خط مقدم حرکت می‌کنند، نشانه‌ای از آنچه در این گزارش به عنوان عدم آمادگی برای تسلیم شدن در برابر حملات روسیه یاد شده است.