طالبان می‌گوید برای حفظ مکان‌های تاریخی با سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌کند

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

همزمان با سالروز تخریب مجسمه‌های بودا، عتیق‌الله عزیزی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان می‌گوید که این گروه برای حفظ مکان‌های تاریخی با سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌کند. این مقام طالبان گفته: «حفظ اماکن تاریخی در حقیقت توجه به مردم ماست.»

روزنامه هنر در روز ۱۱ مارچ، سالروز تخریب مجسمه‌های بودا توسط طالبان، نوشته است که مقام‌های طالبان ادعا می‌کنند رویکرد جدیدی به میراث فرهنگی دارند.

در گزارش این روزنامه آمده است که با عملی نشدن تعهدات طالبان در زمینه آموزش دختران و حقوق زنان، اذهان عمومی به وعده‌های جدید این گروه در نگهداری آثار تاریخی بی‌باور شده است.

در اوایل سال ۲۰۲۲، گزارش‌هایی مبنی بر حفاری‌های غیرقانونی، بی‌توجهی و ساخت‌وسازهای بی‌برنامه در اطراف صخره‌های بامیان و مناطق اطراف آن منتشر شد.

روزنامه فرانسوی لوموند نیز سال گذشته در گزارشی درباره غارت و قاچاق آثار باستانی و هنری به دلیل فقر شدید در افغانستان را پس از تسلط طالبان در آگست ۲۰۲۱ به نشر رساند.

باستان شناسان تخمین می‌زنند که احتمالا ده‌ها هزار سایت از دوره‌های مختلف زمانی در افغانستان وجود دارند که هنوز ناشناخته باقی مانده‌اند.