محکمه بین‌المللی جنایی به زودی حکم بازداشت چند روس را به اتهام جنایات جنگی صادر خواهد کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

یک منبع آگاه به رویترز گفت که دادگاه بین‌المللی جنایی به زودی اولین حکم بازداشت چند روس را در رابطه به جنگ اوکراین صادر خواهد کرد.

کریم خان، دادستان این دادگاه می‌خواهد که آنها به علت نقش شان در ربودن کودکان اوکراینی، حمله بر زیرساخت‌های ملکی و احتمالا نسل‌کشی بازداشت شوند.

این منبع به رویترز گفت که دادستان محکمه بین‌المللی جنایی از قاضی درخواست خواهد کرد تا صدور حکم‌هایی را علیه چند شهروند روسیه تأیید کند. زمان صدور حکم هنوز مشخص نیست و دفتر دادستان این محکمه از اظهار نظر خودداری کرده است.

کریم خان، دادستان محکمه بین‌المللی جنایی یک سال پیش تحقیقاتی را درباره جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی در اوکراین آغاز کرد. او در چهار سفر خود به اوکراین تاکید کرد که جنایات مربوط به آسیب به کودکان و حمله بر زیرساخت‌های غیرنظامی را بررسی می‌کند.

محققان دانشگاه ییل ماه گذشته ادعا کردند که روسیه حداقل ۶ هزار کودک اوکراینی را در چند کمپ در کریمه تحت کنترول روسیه نگه داشته است. این دانشگاه حداقل ۴۳ کمپ را شناسایی کرده است.

دادستان کل سابق اوکراین در ماه جون ابراز امیدواری کرد که محکمه بین‌المللی جنایی بتواند این کودک‌ربایی را به عنوان نسل کشی بشناسد.

روسیه اما ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهایش در اوکراین را به شدت رد کرده است. روسیه مدعی است که غیرنظامیان را به صورت عمدی هدف قرار نمی‌دهد و گفته است که به کسانی که می‌خواهند داوطلبانه از اوکراین فرار کنند، کمک‌های بشردوستانه ارائه می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها