اعضای شبکه مشارکت سیاسی زنان به تصمیم اخیر یونیسف اعتراض کردند

جمعه ۱۴۰۲/۰۳/۰۵

اعضای شبکه مشارکت سیاسی زنان افغانستان روز جمعه (۵ جوزا) در کابل به تصمیم اخیر یونیسف اعتراض کردند.

این زنان معترض گفتند که ادامه کار یونیسف تحت شرایط سخت‌گیرانه طالبان، نشان‌دهنده نوع سازش این سازمان با طالبان و حاکی از حمایت سازمان ملل و جامعه جهانی از طالبان است.

اخیرا صندوق کودکان سازمان ملل گفت که به کارش در افغانستان ادامه می‌دهد و با شرایط طالبان می‌سازد.

فران اکیزا، رئیس یونیسف در افغانستان در یک کنفرانس خبری در نیویارک گفته بود که کارمندان زن این نهاد به کار خود از خانه و دفتر ادامه خواهند داد.

اعضای شبکه مشارکت سیاسی زنان با نشر اعلامیه‌ای گفتند که طالبان در نزدیک به دو سال گذشته مرتب «مرتکب نقض علنی حقوق بشر شده، شماری از زنان و دختران را به نکاح اجباری درآورده و منابع طبیعی و سرمایه افغانستان را به تاراج برده است.»

این زنان معترض در یک مکان سربسته اعتراض کردند. آنها گفتند که هر نوع سازش و حمایت از طالبان خلاف منشور سازمان ملل و مغایر تمام قوانین بین‌المللی است.

این زنان تاکید کرده‌اند که سازمان ملل به جای اینکه در کنار زنان و مردم افغانستان باشد «به طور نامحسوس در گذشته‌ها و اکنون به طور آشکار از طالبان حمایت می‌کنند و می‌خواهد این گروه را به رسمیت بشناسد.»

مقامات سازمان ملل گفته‌اند که این سازمان قصد به رسمیت شناسی طالبان را ندارد. جامعه جهانی نیز گفته طالبان برای به رسمیت شناسی به تعهدات خود عمل کند، حقوق بشر را رعایت و حکومت فراگیر تشکیل دهد.

اعضای شبکه مشارکت سیاسی زنان گفته «حمایت و سازش با طالبان باعث شده است که این گروه به طوری سیستماتیک زنان را از جامعه حذف و به طور علنی حقوق بشر را نقض کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
برخلاف احتمال
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها