طالبان از تشکیل بیش از صد پاسگاه مرزی در مرزهای شرقی افغانستان خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

مقام‌های نظامی طالبان از تشکیل بیش از صد پاسگاه مرزی در امتداد مرز با پاکستان در ولایت‌های شرقی ننگرهار، کنر و نورستان خبر داده‌اند.

یک فرمانده طالبان گفته که این پاسگاه‌های مرزی به دستور وزارت دفاع این گروه ساخته می‌شوند.

قاری معراج، فرمانده لوای سرحدی طالبان در ننگرهار به رادیو حریت گفته که راه‌های ارتباطی این پاسگاه‌ها ساخته شده و این تاسیسات مرزبانی آماده بهره‌برداری هستند.

خبر تاسیس این پاسگاه‌های مرزی به دنبال یک رشته تنش‌های مرزی میان پاکستان و طالبان در مرزهای شرقی افغانستان اعلام شده است.

قاری معراج به این تنش‌ها اشاره نکرد، اما تاکید کرد که نیروهای طالبان «به هیچ کسی اجازه تجاوز نمی‌دهند».

فرماندهان طالبان مدعی شده‌اند که در زمان حکومت پیشین افغانستان، پاکستانی‌ها اجازه نداده بودند که این پاسگاه‌ها ساخته شوند.

به گفته آنها، در زمان حکومت پیشین پاسگاه‌های مرزبانی ۱۵ کیلومتر عقب‌تر نقطه‌های صفر مرزی ساخته شده بودند.

اخیراً وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که طالبان در «داخل خاک» این کشور اقدام به ساخت پاسگاه مرزی کرده‌اند که از آنها خواسته شده از ادامه این کار دست بردارند.

چندی پیش به دنبال اقدام طالبان برای ساخت پاسگاهی در تورخم، میان نیروهای مرزی دو طرف درگیری رخ داد و این امر باعث شد که گذرگاه مرزی تورخم برای ۹ باز مسدود شود.

مقام‌های پاکستانی گفتند که این پاسگاه در درون مرز پاکستان ساخته می‌شد که نیروهای پاکستانی مانع آن شدند، ولی طالبان گفتند که این پاسگاه در خاک افغانستان موقعیت دارد.

پیشتر فصیح‌الدین فطرت، رئیس ستاد ارتش طالبان گفته بود که این گروه حدود ۶۰۰ پاسگاه مرزی در نزدیک مرزهای کشورهای همسایه ساخته است و نیروهای مرزبانی این گروه ۴۴ درصد افزایش یافته‌اند.

به گفته او، ۲۰ ولایت افغانستان با شش کشور همسایه مرز مشترک دارند و ۶۰۰ پاسگاه مرزبانی در چهارچوب ۶۳ واحد نیروهای مرزی برای پاسخگویی به چالش‌های امنیتی مستقر شده‌اند.

جنگجویان طالبان در دو سال گذشته بارها با نیروهای مرزبانی کشورهای همسایه درگیر شده‌اند. بیشتر این درگیری‌ها در مرزهای غربی با نیروهای ایرانی و در مرزهای جنوبی و شرقی با نیروهای پاکستانی روی داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها