نابینا شدن ۱۲ بیمار در پنجاب؛ پاکستان از توزیع کنندگان محلی یک داروی سرطان بازجویی می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴

به‌دنبال نابینا شدن ۱۲ بیمار دیابتی، مقام‌های صحی در ایالت پنجاب پاکستان بازجویی از دو توزیع کننده محلی داروی سوئیسی سرطان آواستین را شروع کرده‌اند.

داروی آواستین که مجوز استفاده در پاکستان را دارد، به صورت دستکاری شده به بیماران تزریق شده است.

سازمان تنظیم داروی پاکستان روز سه‌شنبه (۴ میزان) در بیانیه‌ای اعلام کرد که موارد از دست دادن بینایی در بیماران دیابتی به‌دنبال درمان با تزریق داروی رقیق شده آواستین گزارش شده است.

جاوید اکرم، وزیر بهداشت تخصصی پنجاب،‌ پرجمعیت‌ترین ایالت پاکستان گفته که پولیس در حال بازجویی از دو مردی است که این دارو را در این ایالت توزیع کردند.

در حال حاضر پاکستان به واردکنندگان دارو دستور داده تا داروهای ۱۰۰میلی‌گرمی آواستین را از بازار جمع کنند.

سازمان تنظیم داروی پاکستان در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد: «فروش/توزیع داروی آواستین تا تأیید کیفیت آن از طریق نمونه‌برداری و آزمایش‌های آزمایشگاهی، متوقف است».

شرکت سوئیسی روش Roche که این دارو را تولید می‌کند گفته که آواستین در بیش از ۱۳۰ کشور از جمله ایالات متحده برای درمان چندین نوع سرطان تایید شده است.

این شرکت به رویترز گفت: «روش این اقدام جنایتکارانه جعل را به شدت محکوم می‌کند و تمام تلاش خود را برای همکاری با مقامات برای محافظت از بیماران در برابر جعل‌ها انجام می‌دهد».

داروی سرطان آواستین، در صورتی که در دوزهای بسیار پایین استفاده شود، شبیه داروی چشمی لوسنتیس است و در بسیاری از کشورها به عنوان یک گزینه کم هزینه برای درمان برخی شرایط نابینایی استفاده می‌شود.

کاهش شدید ارزش روپیه پاکستان در برابر دالر باعث افزایش قیمت دارو در پاکستان شده است که بسیاری از آنها وارداتی هستند یا مواد اولیه آن وارد می‌شود.

تورم بی‌سابقه نیز قدرت خرید بسیاری از مردم را کاهش داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.