کمیته بین‌المللی صلیب سرخ خواستار محافظت از تاسیسات پزشکی و کادر درمانی در غزه شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۱۹

به دنبال تشدید حملات اسرائیل، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بار دیگر خواستار احترام و حفاظت از مراکز پزشکی، بیماران و کارکنان مراکز بهداشتی و درمانی در غزه شد.

این سازمان گفته نظام درمانی و بهداشتی در غزه به طور فزاینده‌ای ناامن شده است.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ روز جمعه، ۱۹ عقرب، در بیانیه‌ای نوشت که سیستم بهداشتی در غزه به مرحله‌ای رسیده است که زندگی هزاران زخمی، بیمار و آواره را به خطر می‌اندازد.

به گفته این سازمان به دلیل تشدید خصومت‌ها وضعیت در این منطقه بدتر شده و این درگیری شفاخانه‌ها و آمبولانس‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

در بیانیه آمده که تیم‌های کمیته بین‌المللی صلیب سرخ که تدارکات حیاتی را به نهادهای پزشکی در سراسر غزه توزیع می‌کنند، شاهد تصاویر وحشتناکی بوده‌اند.

کمیته صلیب سرخ گفته شدت درگیری‌ها تلفات سنگینی بر غیرنظامیان، بیماران و کارکنان پزشکی وارد می‌کند.

در بخشی از بیانیه کمیته صلیب سرخ آمده که مجتمع پزشکی الشفا، بزرگترین بیمارستان نوار غزه، که در حال حاضر پر از بیمار است، اکنون میزبان هزاران خانواده آواره است که خانه‌های خود را در ماه گذشته به دلیل درگیری از دست داده‌اند.

این سازمان گفته هر گونه عملیات نظامی در اطراف شفاخانه‌ها باید حضور غیرنظامیان را که تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه محافظت می‌شوند، در نظر بگیرد.

به گفته کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، حملات به تاسیسات پزشکی و پرسنل ضربه سنگینی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی در غزه وارد می‌کند.

صلیب سرخ تاکید کرده که شفاخانه‌ها تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه هستند و حفاظت از آن «نه تنها یک تعهد قانونی بلکه یک ضرورت اخلاقی برای حفظ زندگی انسان‌ها در این زمان جنگ است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.