کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل از بازداشت خودسرانه افغان‌ها در پاکستان ابراز نگرانی کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۴

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به اخراج خودسرانه و بدرفتاری با مهاجران افغان در پاکستان و تخریب اموال آنان اظهار نگرانی کرد.

فولکر تورک در بیانیه‌ای نوشت که‌ از ١٥ سپتامبر تا ١١ نوامبر بیش از ٣٢٧ هزار نفر از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند.

او در بیانیه روز چهارشنبه خود افزود که دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گزارش‌هایی دریافت کرده‌ که ادعا می‌کنند افغان‌ها هنگام عبور از مرز به افغانستان، با بد رفتاری مقام‌های پاکستانی روبه‌رو شده‌اند.

در این بیانیه به نقل از یک مهاجر افغان آمده است: «پولیس محلی شبانه به خانه ما حمله کرد. آنها پول نقد، جواهرات، بز، گوسفند و سایر اقلام را از خانه ما ضبط کردند و بردند. وقتی داشتیم می‌رفتیم، یک بولدوزر به تخریب خانه ما شروع کرد.»

بیانیه افزوده که دستگیری‌ و بازداشت خودسرانه برخلاف تعهدات پاکستان و قوانین بین‌المللی است.

فولکر تورک در بیانیه خود نوشت: «بسیاری از افغان‌ها با منابع مالی بسیار اندک مجبور به ترک خانه‌ها و مشاغل خود شده‌اند. علاوه بر این، مجبور به پرداخت رشوه یا واگذاری دارایی‌های خود شده‌اند.»

در این بیانیه همچنین از وضعیت مقام‌های امنیتی پیشین، اقلیت‌های قومی و مذهبی، زنان و دختران، مدافعان حقوق بشر، فعالان جامعه مدنی و کارمندان رسانه‌ای که مجبور به ترک پاکستان می‌شوند، نگرانی شده است.

فولکر تورک افزود: «پاکستان باید از افرادی که ممکن است با آزار و اذیت، شکنجه، بدرفتاری یا سایر آسیب‌های جبران‌ناپذیر در افغانستان مواجه شوند، محافظت کند.»

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در این بیانیه از دولت پاکستان خواست تا برنامه اخراج مهاجران افغانستان را به تعلیق درآورد و شکایات مربوط به تخلفات مقام‌های این کشور را بررسی کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.