آذربایجان شرکت در مذاکرات صلح با ارمنستان را به دلیل "اظهارات جانبدارانه" امریکا رد کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۸/۲۶

آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که در مذاکرات عادی‌سازی مناسبات با ارمنستان در ایالات متحده به دلیل موضع «جانبدارانه» واشنگتن در برابر باکو، شرکت نمی‌کند.

نشست مذاکرات صلح ارمنستان با آذربایجان در ۲۹ عقرب برنامه‌ریزی شده بود.

باکو و ایروان ازچند دهه به این سو درگیر مناقشه ارضی بر سر منطقه قره‌باغ بودند. در ماه سپتامبر باکو در حمله‌ای برق‌آسا بر جدایی‌طلبان ارمنی ساکن قره‌باغ، این منطقه را پس گرفت.

مذاکرات صلح بین آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری بین‌المللی پیشرفت کمی داشته است اما رهبران هردو کشور گفته‌اند که توافقنامه صلح جامع ممکن است تا پایان امسال امضا شود.

وزارت امور خارجه آذربایجان در بیانیه‌ای در باره تصمیم باکو به شرکت نکردن در نشست واشنگتن نوشت:« برگزاری نشست پیشنهادی در سطح وزیران در ٢٠ نوامبر ٢٠٢٣ را ممکن نمی‌دانیم.»

این اقدام پس از جلسه استماعیه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا در روز چهارشنبه اتخاذ شده است.

در آن جلسه جیمز اوبرایان، معاون وزارت امور خارجه امریکا گفت:« پس از ١٩ سپتامبر هیچ چیز با آذربایجان شکل عادی نخواهد داشت، مگر آن که شاهد پیشرفت در مسیر صلح باشیم.»

باکو می‌گوید اظهارات معاون وزارت امور خارجه امریکا «یک جانبه و مغرضانه» بود.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز پنجشنبه گفت:« اراده سیاسی ایروان برای امضای توافقنامه صلح با آذربایجان در ماه‌های آینده کماکان قوی است.»

قرار بود امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتز، صدراعظم آلمان و چارلز میشل، رئیس اتحادیه اروپا در این مذاکرات، در مقام میانجی حضور یابند.

تاکنون هیچ پیشرفت قابل مشاهده‌‌ای در تلاش‌های اتحادیه اروپا برای سازماندهی دور تازه مذاکرات صورت نگرفته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.