گردهمایی مخالفان طالبان در روسیه؛ دستورکار "نشست بین‌المللی" مسکو درباره افغانستان چیست؟

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۸

بر بنیاد اطلاعات رسیده به افغانستان اینترنشنال، روز ۲ قوس چهره‌های سرشناس ضد طالبان، مانند احمد مسعود و امرالله صالح به دعوت چند گروه سیاسی و تحقیقاتی در مسکو، در نشستی درباره افغانستان سخنرانی خواهند کرد.

بر اساس آجندا که یک نسخه آن به دست افغانستان اینترنشنال رسیده است، این «نشست بین المللی» زیرنام «افغانستان بین گذشته و حال» برگزار می‌شود. ظاهر نشست و عنوان‌ سخنرانی‌ها بیشتر به یک نشست فکری و پژوهشی می‌ماند.

در این نشست تنها از چهره‌های برجسته مخالف طالبان مانند احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت، امرالله صالح، از اعضای نزدیک به جبهه مقاومت، حاجی محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، فضل احمد معنوی، عضو جبهه مقاومت، محمد صادق طاها، فرزند اسماعیل خان دعوت شده تا سخنرانی کنند.

در میان سخنرانان نام‌های فوزیه کوفی و شکریه بارکزی، دو فعال سیاسی و مدنی زن نیز دیده می‌شود. از طالبان یا چهره های نزدیک به این گروه، کسی به این نشست یا ایراد سخنرانی دعوت نشده است.

احمد مسعود قرار است دیدگاه‌های خود را درباره وضعیت افغانستان تشریح کند و امرالله صالح درباره توافقات قطر میان امریکا و طالبان صحبت خواهد کرد. همچنان، محمد محقق درباره مسئله تعامل کشورهای جهان با طالبان صحبت خواهد کرد.

قرار است صادق طاها، فرزند اسماعیل خان، از چهره‌های شناخته شده ضدطالبان، درباره نقش کشورهای منطقه در افغانستان و فضل احمد معنوی باره رابطه طالبان با القاعده صحبت کند.

نشست بین‌المللی مسکو از سوی انستیوت جهان عادل، حزب سوسیالیست روسیه و روسیه برای عدالت، در همکاری با اکادمی علوم روسیه برگزار خواهد شد. با این که در ظاهر به نظر نمی‌رسد حکومت روسیه در برگزاری این نشست نقش مستقیم داشته باشد، اما شماری از اعضای روسی نشست در دوما یا پارلمان روسیه نقش دارند.

همچنین، در این نشست درباره افغانستان از مقام‌های از وزارت خارجه روسیه دعوت شده اما اسم و جایگاه شان در آجندا درج نشده است.

در این نشست از طیف وسیع چهره‌های دولت سابق دولت برای اشتراک در نشست دعوت شده است. بر اساس دعوت‌نامه ها که به افغانستان اینترنشنال رسیده، محمود صیقل، محمدعلم ایزدیار، بهاءالدین جیلانی، مشکور کابلی، خلیل اندرابی، زلمی یونسی، سید باقر محسنی، منیر تره‌خیل، بازمحمد احمدی، عتیق‌الله بریالی،‌ دادالله قانع،‌ نور رحمان اخلاقی و شمس‌الله آریانفر در این نشست شرکت خواهند کرد.

در کنار آنها اسامی عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی پیشین و حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق،‌ محمد اسماعیل‌خان، حبیب‌الرحمان سیاف،‌ تادین خان،‌ حاجی الماس زاهد، ستار حسینی، رنگین‌دادفر سپنتا،‌ فیض‌الله زکی، نظیراحمد حنفی،‌ ظاهر تمیم، رحمت‌الله یارمل، پیرمحمد خاکسار،‌ عالیه یلماز و خالد پشتون دیده می‌شود.

با این حال مشخص نیست که چه تعداد از این سیاستمداران شناخته شده به نشست خواهند آمد. پیش از این طالبان مانع اشتراک داکتر عبدالله و حامد کرزی در نشست های بین المللی شده بودند.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها