نیروهای امریکایی در پاسخ به حملات شبه‌نظامیان عراقی، به آنان حمله کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

پس از آن‌که نیروهای امریکایی روز سه‌شنبه در یک پایگاه هوایی در غرب بغداد مورد حمله قرار گرفتند، یک هواپیمای نظامی امریکایی به این حمله پاسخ داد.

نیروهای امریکایی از ۱۷ اکتوبر تاکنون بیش از ۶۰ بار در عراق و سوریه هدف حملات قرار گرفته‌اند.

یک مقام امریکایی گفت که حمله به پایگاه هوایی عین‌الاسد در غرب بغداد، باعث جراحات جزئی و آسیب به زیرساخت‌ها شده است.

ایالات متحده تاکنون واکنش به حملات متعدد اخیر علیه نیروهای خود در عراق و سوریه را به سه حمله جداگانه در سوریه محدود کرده بود.

حمله روز سه‌شنبه نخستین حمله‌ای بود که ایالات متحده در بیش از دو سال گذشته در عراق انجام داد.

ایالات متحده ۹۰۰ سرباز در سوریه و ۲۵۰۰ سرباز در عراق دارد و هدف آن مشاوره و کمک به نیروهای عراقی است که در تلاش برای جلوگیری از ظهور مجدد داعش در این کشور هستند.

گفته می‌شود حملاتی که از ۱۷ اکتوبر تاکنون از سوی گروه‌های شبه‌نظامی عراقی همسو با ایران انجام شده، در پاسخ به حمایت امریکا از اسرائیل در بمباران غزه مرتبط است.

مقامات امریکایی می‌گویند که نیروهای امریکایی و بین‌المللی که ائتلاف جهانی برای مبارزه با داعش را تشکیل می‌دهند، از ۱۷ اکتوبر تاکنون بیش از ۶۰ بار در عراق و سوریه مورد هدف قرار گرفتند.

مقامات امریکایی مدعی‌اند که ده‌ها سرباز امریکایی در این حملات جراحات جزئی دیده‌اند اما همه به وظیفه خود برگشته‌اند.

با این‌حال امریکا پس از دو سال، در نخستین حمله‌ای تلافی‌جویانه خود بر یک پایگاه هوایی عراق حمله کرده است.

حساب‌های شبکه‌های اجتماعی مرتبط با شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران، بیانیه‌ای را به نام «مقاومت اسلامی در عراق» منتشر کردند و در سوگ یکی از اعضای این گروه که به گفته آن‌ها روز سه‌شنبه در نبرد با نیروهای امریکایی کشته شده، بدون ذکر جزئیات سوگواری کردند‌.

کشته شدن این عضو گروه شبه‌نظامی عراقی، نخستین تلفات گزارش شده در عراق در ارتباط با جنگ غزه است که گروه‌های دیگری را در شبکه شبه‌نظامیان منطقه‌ای ایران موسوم به محور مقاومت مانند حزب‌الله به خود اختصاص داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.