رینا امیری: محدودیت‌ها بر زنان، فرهنگ افغانستان نیست بلکه ایدئولوژی طالبان است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۳۰

نماینده امریکا در امور زنان افغانستان می‌گوید سیاست‌های طالبان علیه زنان، برگرفته از فرهنگ افغانستان نیست، بلکه از ایدئولوژی طالبان است.

رینا امیری گفت که همه باید در کنار مردم افغانستان به ویژه زنان بایستند و با سیاست‌های طالبان مقابله کنند.

او روز چهارشنبه (۲۹ قوس) در یادداشتی در حساب کاربری خود در اکس، یادآوری کرده که با تسلط دوباره طالبان، نصف جمعیت افغانستان از رسیدن به رویاهای‌شان محروم شده‌اند.

خانم امیری مشخصا به منع آموزش دختران و ادامه تحصیل دختران در دانشگاه‌ها توسط طالبان اشاره کرده است.

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان تاکید کرده که «همه ما باید در کنار مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، محکم بایستیم، چون آن‌ها از ما می‌خواهند که با این سیاست‌ها مقابله کنیم و به یاد داشته باشیم که این سیاست‌ها برگرفته از فرهنگ افغانستان نیست، بلکه از ایدئولوژی طالبان است.»

تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان نیز هم‌زمان با یک‌سالگی ممنوعیت دختران افغان از دانشگاه، این اقدام طالبان را «غیرقابل دفاع» خواند.

تام وست گفت که امریکا به خاطر آینده افغانستان و منافع خود، دسترسی زنان به آموزش را در مرکز اولویت‌هایش قرار می‌دهد. او در شبکه اجتماعی اکس نوشت که تمام افغان‌هایی که با او صحبت کرده‌اند، بر این نکته آگاهند که افغانستان برای پیشرفت و ایستادن روی پای خود، به نسلی از پزشکان، مهندسان، رهبران تجارت و مربیان زن در آینده نیاز دارد.
وزارت تحصیلات عالی طالبان در (٢٩ قوس) سال ١٤٠١ اعلام کرد که آموزش دختران در دانشگاه‌ها تا «امر ثانی» تعلیق شده است.

طالبان در ١٢ ماه گذشته، با وجود اعتراضات زنان در داخل کشور و درخواست‌های جهانی هیچ کاری برای بازگشایی دانشگاه‌ها به‌روی دختران نکرد و برعکس محدودیت‌های جدیدی بر زندگی اجتماعی زنان وضع کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
فرهنگ افغانستان

رادیو

پادکست‌ها