سیگار به کانگرس امریکا: تهدیدات القاعده در افغانستان در حال ظهور مجدد است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۲

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان به کانگرس این کشور گزارش داد که تهدیدات القاعده در افغانستان در حال ظهور مجدد است.

سیگار در این گزارش گفته که رهبر القاعده که احتمالا در افغانستان است، در بیانیه‌هایی خواهان حمله بر سفارت‌ها و ساختمان‌های امریکا، اروپا و اسرائیل شده است.

سیگار روز پنجشنبه (۱۲ دلو) گزارش ربع‌وار خود را به کانگرس امریکا ارائه کرد.

سیگار در این گزارش میزان کمک‌های امریکا به افغانستان پس از تسلط طالبان، وضعیت اقتصادی و حقوق بشر در افغانستان تحت کنترول طالبان را گزارش داده است.

در گزارش بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان آمده است که پس از جنگ اسرائیل و حماس، رهبر القاعده مستقر در افغانستان، سه بیانیه‌ای مطبوعاتی منتشر کرده و در آنها خواستار حمله به سفارت‌ها و ساختمان‌های امریکا، اروپا و اسرائیل شده است.

طبق این گزارش، پیشتر یک تیم نظارتی بر تحریم‌های سازمان ملل گزارش داد که رابطه القاعده و طالبان همچنان نزدیک است و طالبان از این گروه حمایت می‌کند.

سیگار در این گزارش همچنین در مورد افزایش حملات داعش بر هزاره‌ها و اهل تشیع و افغانستان اشاره کرده و گفته است که تهدیدات تروریستی در افغانستان در سه ماه اخیر ادامه یافته است.

پیشتر شورای امنیت سازمان ملل در گزارش تازه فاش کرد که طالبان روابط خود با القاعده را حفظ کرده و سازمان القاعده هشت کمپ آموزشی جدید در افغانستان ایجاد کرده است.

چهار کمپ القاعده در ولایتهای غزنی، لغمان، پروان و ارزگان ایجاد شده و این سازمان یک انبار تسلیحاتی در پنجشیر ایجاد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اطلاعات گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل درباره حضور القاعده در افغانستان را رد کرد و آنرا «برنامه منظم» جهت انتشار اتهام و شایعات علیه طالبان خواند.

پیش از این مجله امریکایی لانگ‌وار ژورنال گزارش داده بود که تعدادی از اعضای شبکه القاعده به عنوان مدیران کلیدی در اداره طالبان کار می‌کنند.

طبق این گزارش این مجله، معاون اداره استخبارات طالبان، مدیر آموزشی وزارت دفاع این گروه، والی‌های طالبان در کاپیسا و نورستان از جمله اعضای القاده هستند که در اداره طالبان کار می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.