سفیر افغانستان: کشورها تاثیرات اجتماعی تبعیض‌‌های طالبان علیه زنان را جدی بگیرند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

منیژه باختری، سفیر افغانستان در اتریش گفت طالبان حقوق زنان را به طور نظام‌مند از بین می‌برد.

او با اشاره به افزایش موارد خشونت‌ علیه زنان و ازدواج کودکان گفت کشورهای جهان تاثیر فرمان‌های تبعیض‌آمیز طالبان بر جامعه افغانستان را جدی بگیرند.

باختری به فاکس‌نیوز که متن مصاحبه‌اش را روز سه‌شنبه نشر شد، گفت "تخلفات و اقدامات تبعیض آمیز" طالبان علیه زنان شدت یافته است و از جامعه جهانی خواست تا برای مقابله با آن متحد شوند.

خانم باختری، تنها سفیر زن باقی مانده از حکومت سابق افغانستان است که از ترک پست خود پس از به قدرت رسیدن طالبان در سال ۲۰۲۱ خودداری کرده است. او در برگزاری جلسات مخالفان طالبان در ویانا نقش داشته است.

او در مصاحبه با فاکس نیوز، از افزایش قاچاق انسان، ازدواج کودکان و ازدواج‌های اجباری در افغانستان تحت کنترول طالبان ابراز نگرانی کرد.

براساس گزارش‌های سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری، طالبان حدود ۱۰۰ فرمان را برای محدود کردن آزادی‌های اساسی و مدنی زنان وضع کرده‌است. طالبان گفته که با این فرمان‌ها حقوق شرعی زنان را تامین کرده است.

این احکام، زنان و دختران افغان را از دسترسی به آموزش متوسطه و عالی، رفت‌وآمد آزادانه، دسترسی به خدمات عمومی و تفریحی محروم کرده است.

سفیر حکومت سابق افغانستان خاطر نشان کرد که خانواده‌های تحت رهبری زنان به دلیل محدودیت‌های طالبان برای فرار از کشور به دنبال کمک هستند.

به گفته او، برخی از زنان در حین انتقال به مقصد مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

به گفته باختری، در حالی که دولت قبلی افغانستان قوانین و مجازات‌های بی شماری را برای جرایم مختلف قاچاق داشت اما طالبان از اقدامات خود برای اجرای قانون مبارزه با قاچاق انسان گزارشی نداده است.

منیژه باختری معتقد است که حذف زنان افغان از بحث‌های بین‌المللی در مورد آینده افغانستان، "یک نوع خشونت علیه زنان است."

او به کمپین زنان افغان و مدافعان حقوق زنان در حمایت از به رسمیت شناخته شدن آپارتاید جنسیتی در افغانستان از سوی کشورها پیوسته تا در پیش نویس معاهده سازمان ملل در مورد جنایات علیه بشریت گنجانده شود.

طالبان و حامیان شان می‌گویند که پس از چهاردهه توانسته اند آرامش را به افغانستان برگردانند. اما، سفیر افغانستان در پاسخ گفت که"صلح به معنای نبود جنگ نیست. صلح یعنی عدالت. صلح یعنی برابری برای همه."

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

آخرین شاه ایران
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.