عطا‌‌محمد نور: افغانستان قلمرو دیگران نیست تا از آنجا فرمان حرکت نیروی انتحاری‌‌ صادر کنند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۸

عطا‌محمد نور، از چهره‌های مخالف طالبان گفته افغانستان منبع تولید نیروی نیابتی و قلمرو حاکمیت دیگران نیست تا از آنجا فرمان حرکت نیروی انتحاری صادر کنند.

آقای نور گفته افت سیاسی افغانستان باعث شده یک دیپلومات ارشد کشور همسایه بر آن حس مالکیت بکند.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان اخیرا در مصاحبه‌ با یک شبکه دولتی در ایران گفته است که اگر ضرورت باشد «بیش از یک لشکر نیروهای استشهادی» از افغانستان به حمایت از مردم فلسطین در غزه خواهند رفت.

به نظر می‌رسد که پیام تند یکی از چهره‌های سیاسی سرشناس واکنشی به این اظهارات باشد.

این عضو ارشد شورای مقاومت ملی افغانستان در پستی که در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرده نوشت: «آخرین اظهارات یکی از دیپلومات‌های ارشد کشور همسایه ما نشان می‌دهد که ایشان در فهم تاریخی حوادث کشور ما یا اغماض کرده یا هم برخورد سیاسی.»

عطا‌محمد نور بدون نام بردن از نماینده ویژه ایران گفته که شرایط افغانستان تحت کنترول طالبان «به حدی سرزمین ما را دچار افت سیاسی کرده که دیپلومات ارشد یکی از کشورهای همسایه بر سرزمین ما حس تملک می‌کند.»

آقای نور با توجه به حضور دسته‌های انتحاری در صفوف جنگجویان طالبان گفت که ماهیت این گروه و نیروی انتحاری که تربیت می‌کنند ربطی به افغانستان ندارد.

این چهره مخالف طالبان گفته که افغانستان قلمرو تصمیم‌گیری دیگران نیست و خواهان احترام کشورها به حاکمیت ملی افغانستان شده است.

نماینده ایران طالبان را بخشی از «محور مقاومت» در منطقه دانسته است.

محور مقاومت اصطلاحی است که جمهوری اسلامی برای توصیف نیروهای نیابتی خود در خاورمیانه استفاده می‌کند. این نیروها بر پایگاه‌های امریکایی و خاک اسرائیل حملات راکتی انجام می‌دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.