سفر مشاور پوتین به کابل؛ امیرخان متقی خواهان ارتقای سطح روابط دیپلوماتیک طالبان و روسیه شد

شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۲۱

وزیر خارجه طالبان در دیدار با مشاور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در امور تغییرات اقلیمی خواهان ارتقای سطح روابط دیپلوماتیک طالبان و روسیه شد.

امیرخان متقی همچنین خواهان حمایت روسیه از حضور هیئت طالبان در نشست‌های مربوط به تغییرات اقلیمی شد.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در پستی در شبکه اجتماعی اکس نوشت که روسلان ادل گریف، مشاور آقای پوتین روز شنبه (۲۱ دلو) در کابل با امیرخان متقی دیدار کرده است.

او گفت که در این دیدار همکاری‌های دوجانبه،‌ همکاری اقتصادی و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی و راه‌های افزایش سطح روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آقای متقی همچنین از روسیه خواسته تا در زمینه حفاظت از محیط‌زیست و حفاظت از جنگل‌ها با نهادهای ذیربط این گروه همکاری کند و کارمندان این نهادها را آموزش دهد.

مشاور و نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه گفته که باید نماینده طالبان در نشست بعدی کوپ‌ ۲۹ که در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود، شرکت کند.

از نماینده طالبان در نشست کوپ‌ ۲۸ در دبی دعوت نشده بود.

در همین حال، طالبان روز شنبه با برگزاری نشستی درباره تغییرات اقلیمی در ولایت شرقی ننگرهار از جهان خواست برای مبارزه با پیامدهای تغییرات آب‌وهوایی پول بیشتری بدهد.

ندامحمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی این گروه گفت امیدوار است این نشست جامعه جهانی را قناعت دهد بودجه‌ای را بدون ملاحظات سیاسی به افغانستان اختصاص دهد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
وادی رقابت
خبرها
پیشه‌ور

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.