رینا امیری: سیاست‌های افراطی علیه زنان افغانستان تهدیدی برای حقوق زنان در منطقه است

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۲۷

نماینده امریکا در امور زنان افغانستان گفته که «سیاست‌های افراطی علیه زنان افغانستان تهدیدی برای حقوق زنان در منطقه است.»

رینا امیری در دیدار با امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل بر اهمیت حمایت از زنان و حقوق بشر در افغانستان تاکید کرد.

خانم امیری روز جمعه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی اکس از دیدارش با خانم محمد خبر داد. او در این یادداشت از طالبان به عنوان گروهی که «سیاست‌های افراطی» علیه زنان وضع کرده نام نبرده است.

طالبان با وضع محدودیت‌های گسترده علیه زنان و دختران افغان متهم شده که این گروه زنان را از عرصه‌های عمومی جامعه حذف و آپارتاید جنسیتی را در افغانستان برقرار کرده است.

در پی اجرای سختگیرانه سیاست‌های طالبان در افغانستان، دختران از رفتن به مکتب و دانشگاه و همچنین زنان از اشتغال و بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی محروم شده‌اند.

همزمان با دیدار نماینده امریکا و معاون دبیرکل سازمان ملل، هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان، یوناما، با پخش یک گزارش تحقیقی اعلام کرد که که ۹۶ درصد زنان مخالف به‌رسمیت شناختن طالبان‌اند.

سازمان ملل به طور رسمی اعلام کرده که طالبان تاکنون ۵۰ قانون وضع کرده است که حقوق زنان را به طور مستقیم مورد حمله قرار می‌دهد. پیش از این گروه‌هایی از زنان معترض شمار این دستورها را بیش از ۸۰ خوانده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.