اسناد پارلمان اتریش: طالبان محقق اتریشی را برای عکس گرفتن با احمد مسعود بازداشت کرده بود

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۷

اسناد پارلمان اترش نشان می‌دهد که طالبان هربرت فریتز، پژوهشگر اتریشی، را به دلیل عکس گرفتن در کنار احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی بازداشت کرده بوده است.

آقای فریتز این عکس را در نشست دوم ویانا گرفته بود و طالبان آن را در تلفن او پیدا کردند.

این پژوهشگر اتریشی، که برای پژوهش به منظور نوشتن کتابی درباره افغانستان به این کشور سفر کرده بود، پس از بازداشت به دست طالبان به سلاحی برای چانه‌زنی‌های دیپلوماتیک طالبان بدل شد.

هربرت فریتز کیست؟

هربرت فریتز ۸۴ ساله سیاستمداری راست‌گرای افراطی دارای پیشینه سال‌ها فعالیت سیاسی و بنیانگذاری حزبی راست‌گرا در اتریش است.

در ۹ ماهی که این شهروند اتریشی در زندان طالبان بود، نزدیکان او و حتی نماینده‌های پارلمان اتریش از وضعیت وخیم او در زندان این گروه شکایت داشتند.

مارتین گراف، عضو پارلمان اتریش، در ماه دسامبر ۲۰۲۳ نوشته بود: «هربرت فریتز ربوده شد و از آن زمان او به عنوان گروگان سیاسی بدون اتهام، بدون محاکمه و بدون حکم در زندانی شبیه گوانتانامو نگهداری می‌شود، که شکنجه در آن امری عادی است.»

این نماینده پارلمان در آن زمان گفته بود: «داروهای حیاتی رقیق‌کننده خون به او نمی‌رسد، آله شنوایی او از کار افتاده و خطر ناشنوا شدن او وجود دارد.»

سوال این است که چرا طالبان مردی مسن با وضعیت ناگوار صحی را برای ۹ ماه در زندان نگهداشت.

حزب آزادی اتریش در یک نشست خبری با حضور دختر این زندانی گفت که طالبان از این شهروند اتریشی به عنوان «ابزار فشار» استفاده می‌کند و در بدل آزادی او از دولت این کشور خواسته است سفارت افغانستان در ویانا را ببندد.

سفارت افغانستان در ویانا هنوز به دست دیپلومات‌های نظام جمهوری افغانستان مدیریت می‌شود. حزب آزادی اتریش گفته که دولت این کشور این خواست طالبان را رد کرده است.

اکنون پس از گذشت ۹ ماه، آقای فریتز با میانجیگری قطر آزاد شده است. او قرار است پس از درمان از قطر به اتریش برود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
زمانی که غول‌ها رو در رو می‌شوند: نظم نوین جهانی: چین و هند
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.