طالبان از بازگشت نماینده هندوها و سیک‌ها در پارلمان پیشین به افغانستان خبر دادند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

کمیسیون تماس طالبان اعلام کرد که نرندر سنگ خالصه، نماینده هندوها و سیک‌ها در پارلمان پیشین افغانستان از کانادا به کشور بازگشته است.

با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان و ادامه حملات بر شهروندان هندو و سیک، آنها گروه‌گروه افغانستان را ترک کردند.

در پی تسلط دوباره طالبان در تابستان ۱۴۰۰ چندین انفجار در عبادتگاه‌های سیک‌ها صورت گرفت.

نرندر سنگ خالصه تنها نماینده هندوها و سیک‌ها در پارلمان پیشین افغانستان بود. او پس از کشته شدن پدرش وارد عرصه سیاسی شد. پدر او، که برای شرکت در آخرین انتخابات مجلس نامزد شده بود، در حمله انتحاری در ننگرهار کشته شد.

پنج ماه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، نرندر سنگ خالصه با شماری از هندوها و سیک‌ها با معاون سیاسی طالبان در کابل دیدار کرده بود.

منجیندر سینگ سیرسا، رئیس کمیته عبادتگاه سیک‌ها در دهلی در ماه میزان ۱۴۰۰ با پخش ویدیویی گفت که گروهی از افراد مسلح که خود را مقام‌های طالبان معرفی کردند، وارد عبادتگاه سیک‌ها در کارته پروان کابل شدند آن را بازرسی کردند و تمام دوربین‌های مداربسته را شکستند.

پس از حمله بر معبد سیک‌ها در کابل در ۱۴۰۱ که مسئولیت آن را داعش بر عهده گرفت، شمار زیادی از شهروندان هندو و سیک افغانستان را در چند مرحله ترک کردند و به هند پناه بردند.

به دنبال این حملات، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفت که حملات سیستماتیک علیه اقلیت‌های مذهبی در افغانستان نیازمند مستندسازی، بررسی و پاسخگویی است.

نمایندگان هندوها و سیک‌ها در نزدیک به سه سال گذشته دیدارهای متعددی با مقام‌های طالبان در کابل داشته‌اند. آنها می‌گویند که زمین‌های‌شان غصب شده است و از طالبان خواستند که به این مشکل رسیدگی کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها