فرانسه خواهان اعمال نفوذ چین بر روسیه برای پایان جنگ در اوکراین شد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۷

رئیس‌جمهور فرانسه و رئیس کمیسیون اروپا از رئیس‌جمهور چین خواستند از نفوذ خود بر روسیه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین استفاده کند.

شی جین‌پینگ روز دوشنبه در پاریس گفت که مخالف دامن زدن به جنگ سرد است و «مناقشات تنها با مذاکره قابل حل است.»

او از درخواست رئیس‌جمهور فرانسه برای برقراری آتش‌بس در جهان در جریان بازی‌های المپیک تابستانی حمایت کرد.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، برای نخستین‌بار پس از پنج سال میزبان رهبر چین در پاریس بود.

چین روابط تجاری و نظامی نزدیک با روسیه دارد. داده‌های گمرک چین نشان می‌دهد که تجارت چین و روسیه در سال ۲۰۲۳ به میزان بی‌سابقه ۲۴۰ میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل ۲۶.۳ درصد افزایش داشت.

صادرات چین به روسیه در سال ۲۰۲۳ به حدود ۴۶ درصد افزایش یافت.

شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، در دیدار با مکرون گفت: «جهان امروز از آرامش دور است. چین به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد و به عنوان یک کشور مسئول، از آتش‌بس در جهان در جریان بازی‌های المپیک پاریس حمایت می‌کند.»

تعلیق درگیری‌های مسلحانه تحت «متارکه در زمان المپیک» یک سنت دیرینه است و مکرون گفته است که در جریان المپیک تابستانی که از ۲۶ جولای تا پایان آگست در پاریس برگزار می شود، برای دستیابی به این آتش‌بس موقت تلاش خواهد کرد.

مقامات فرانسوی امیدوارند شی جین‌پینگ با این حمایت، از نفوذ خود برای متقاعد کردن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای تن دادن به آتش بس، در جریان سفرش به چین در اواخر ماه می، استفاده کند.

امید آنها این است که یک آتش‌بس کوچک بتواند پنجره‌ای را به روی دیپلوماسی گسترده‌تر میان روسیه و اوکراین باز کند.

مکرون گفت امیدوار است سفر پوتین به چین به ترسیم چشم اندازی صلح کمک کند.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، پس از یک نشست سه‌جانبه در کاخ الیزه در پاریس به خبرنگاران گفت: «ما روی چین حساب می‌کنیم که از تمام نفوذ خود بر مسکو برای پایان دادن به جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین استفاده کند.»

قدرت‌های غربی بیش از یک سال است که تلاش می‌کنند چین را متقاعد کنند که از روسیه حمایت نظامی نکند.

منابع دیپلوماتیک در فرانسه به رویترز گفتند رئیس جمهور چین به صراحت اعلام کرده است که قصد ندارد به مسکو تسلیحات بفرستد و آماده است موضوع مواد و تجهیزات با کاربرد دوگانه را بررسی کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

الماس شرق - احمد ظاهر
افغانستان و همسایگانش
دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها