رویترز: پوتین حاضر است آتش‌بسی را که خطوط کنونی میدان جنگ را به‌رسمیت بشناسد بپذیرد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

چهار منبع روسی به رویترز گفتند که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه آماده است با آتش‌بسی که خطوط کنونی میدان جنگ را به‌رسمیت بشناسد، جنگ را متوقف کند. با این حال، سه منبع آگاه گفتند که پوتین نسبت به تلاش‌ها در مورد مذاکرات صلح خوش‌بین نیست.

به گفته این منابع، پوتین به گروه کوچک از مشاوران خود نسبت به تلاش‌های مورد حمایت غرب برای توقف مذاکرات و عزم ولودیمیر زلنسکی،‌ رئیس جمهور اوکراین بر رد مذاکرات،‌ ابراز ناامیدی کرده است. پوتین گفته در صورتی که غرب و کی‌یف با آتش‌بس مشروط به شناسایی خطوط فعلی جنگ موافقت نکنند،‌ او جنگ را ادامه خواهد داد.

مقام‌های رسمی روسیه و اوکراین درباره این خبر اظهارنظر رسمی نکرده‌اند.

دو تن از منابع بر اساس اطلاعاتی که از مکالمات در مقام‌های ارشد کرملین دارند، گفتند پوتین بر این عقیده است که دستاوردهای جنگ تاکنون برای فروش پیروزی به مردم روسیه کافی است.

بزرگترین جنگ اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون جان ده‌ها هزار نفر را از هر دو طرف درگیر گرفته است و به تحریم‌های گسترده غرب علیه اقتصاد روسیه منجر شده است.

سه منبع گفتند پوتین درک کرده است که هرگونه پیروزی چشمگیر جدید در جنگ مستلزم بسیج نیروی تازه‌ نفس دیگری است که او نمی‌خواهند. یکی از منابع که رئیس‌جمهور روسیه را می‌شناسد می‌گوید محبوبیت او پس از اولین بسیج سراسری در سپتامبر ۲۰۲۲ کاهش یافت.

فراخوان ملی برای بسیج نیرو در جنگ اوکراین، بخشی از جمعیت روسیه را به وحشت انداخت و باعث شد صدها هزار مرد در سن سربازی مجبور به ترک این کشور شوند. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت پوتین چندین درصد کاهش یافته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها