ادعای حضور بیش از صد هزار نفر از مهاجران افغان در تشییع رئیسی در مشهد

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

به گزارش خبرگزاری ایرنا و بر اساس اعلام اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی، از جمعیت نزدیک به ۷۰۰ هزار نفری مهاجران افغان مقیم مشهد، صد هزار نفر در جریان مراسم تدفین ابراهیم رئیسی در این شهر مشارکت کرده‌اند.

در حالی‌که اداره‌کل اتباع خراسان رضوی مشخص نساخته با چه روشی به این عدد رسیده است، ایرنا در گزارش خود نوشته پیش از شروع مراسم تشییع ابراهیم رئیسی، حسین شرافتی‌راد مدیرکل اتباع استان خراسان رضوی در مراسم یادبود رئیسی در حسینیه هراتی‌های مشهد حاضر شده که به ادعای این گزارش با حضور «هزاران نفر» از مهاجران افغان برگزار شده است.

ادعای حضور هزاران نفر در حسینیه هراتی‌ها در حالی طرح شده که در عکسی که از این مراسم منتشر شده جمعیت حاضران حتی چند صد نفره به نظر نمی‌رسد همچنان‌که تصاویر منتشر شده از مهاجران افغان حاضر در مراسم تدفین رئیسی آن‌ها را بسیار کم‌شمار نشان می‌دهد.

بر اساس اعلام اداره کل اتباع خراسان رضوی، پس از تهران که دارای بیشترین شمار مهاجران خارجی است، در مشهد نزدیک به ۴۰۰ هزار شهروند خارجی دارای مدارک شناسایی و نزدیک به ۳۰۰ هزار شهروند خارجی فاقد مدرک هویتی شناسایی شده‌اند.

مدیرکل اتباع خراسان رضوی در مراسم حسینیه هراتی‌ها مدعی شده تاسیس سازمان ملی مهاجرت از یادگارهای ابراهیم رئیسی است، این ادعا در حالی طرح شده که لایحه تاسیس این سازمان در دولت روحانی تهیه و مجلس فرستاده شد.

سیاست جمهوری‌ اسلامی در برخورد با مهاجران افغان از جمله دشواری تحصیل و اشتغال آن‌ها در ایران و یا ممنوعیت تردد و یا سکونت آن‌ها در شماری از استان‌های ایران در سال‌های گذشته انتقادهای زیادی به دنبال داشته است.

وب‌سایت دیده‌بان ایران ماه سرطان ۱۴۰۲ در گزارشی خبر داده بود که شماری از مدارس دولتی در ایران از دانش‌آموزان افغان برای ثبت‌نام آن‌ها در مدرسه مبالغی «غیرقانونی» دریافت می‌کنند.

به گفته «انجمن یاری کودکان»مدارس دولتی از «۵۰۰ هزار تومان تا مبالغ میلیونی» را از این دانش‌آموزان می‌گیرند که «رشوه» محسوب می‌شود و قانونی نیست.

پیشتر مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمانشاه از ممنوعیت تردد، اسکان و اشتغال مهاجران افغان در ۱۶ استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌ و بختیاری، کهگیلویه‌ و بویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌ و بلوچستان، هرمزگان و همدان خبر داده بود.

فردای اقتصاد، هم در گزارشی نوشته بود استان‌هایی که بخش‌هایی از آن‌ها برای اقامت شهروندان افغانستان ممنوع اعلام شده‌اند، اصفهان، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، سمنان، فارس، قزوین، کرمان، گلستان، مرکزی و یزد اند.

پیش از این هم در ماه میزان امسال بیش از ۵۴۰ هنرمند، وکیل، پزشک، روزنامه‌نگار و فعال مدنی و اجتماعی خواستار توقف آزار مهاجران افغان در ایران شدند و گفتند نظام حقوقی ایران در این سال‌ها موجب شکل‌گیری مهم‌ترین مانع‌ها و چالش‌ها در راستای ادغام مهاجران در جامعه میزبان شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

برخلاف احتمال
خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها