عفو بین‌الملل از افزایش ۳۰ درصدی آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۲۳ در جهان خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

عفو بین‌الملل گزارش داد که تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در سراسر جهان در سال ۲۰۲۳ به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۵ رسیده است.

طبق این گزارش در سال ۲۰۲۳ در مجموع ۱۱۵۳ مورد اعدام در جهان انجام شد. این رقم نشان‌دهنده افزایش بیش از ۳۰ درصدی اعدام‌ها نسبت به سال ۲۰۲۲ است.

آمار هزاران اعدامی که گمان می‌رود در چین انجام شده است درج این گزارش نشده است.

بنابر گزارش سالانه عفو بین‌الملل، بخش عمده اعدام‌ها در ایران انجام شده است.

در این گزارش آمده است که پنج کشور با بیشترین شمار اعدام در سال ۲۰۲۳، چین، ایران، عربستان سعودی، سومالی و امریکا بودند. در این میان ۷۴ درصد از اعدام‌های شناسایی شده در این سال در ایران و ۱۵ درصد از این اعدام‌ها در عربستان سعودی انجام شده است.

عفو بین‌الملل تاکید کرده در سال ۲۰۲۳، شمار احکام اعدام صادر شده در جهان، ۲۰ درصد هم افزایش داشت و در مجموع به ۲۴۲۸ مورد رسید.

عفو بین‌الملل با اشاره به این‌که مقامات جمهوری‌اسلامی ایران استفاده از مجازات مرگ را برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و تحکیم قدرت خود تشدید کرده‌اند، گفته‌ در سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۸۵۳نفر اعدام شدند که نسبت به ۵۷۶ مورد اعدام در سال ۲۰۲۲۲، ۴۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در گزارش عفو بین‌الملل با اشاره به این‌که چین همچنان پیشگام اعدام در جهان است، آمده که آمار این سازمان از اعدام‌ها شامل هزاران نفری که گمان می‌رود در چین، کره‌شمالی و ویتنام اعدام شده‌اند نمی‌شود.

عفو بین‌الملل گفته با وجود عقب‌گردها، تا امروز، ۱۱۲ کشور به طور کامل مجازات اعدام را ملغی کرده‌اند و در مجموع در ۱۴۴ کشور مجازات اعدام در قانون یا در عمل لغو شده است.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۲۳ در ۱۶ کشور اعدام اجرا شد که پائین‌ترین تعداد ثبت‌شده از سوی عفو بین‌الملل از زمان ثبت این آمارها است و لوایح لغو این مجازات همچنان در پارلمان کشورهای کنیا، لیبریا و زیمبابوه در حال بررسی است.

عفو بین‌الملل گفته آسیا و اقیانوس آرام همچنان منطقه‌ای با بیشترین تعداد اعدام در جهان است. در آسیا و اقیانوس آرام، شش کشور (افغانستان، بنگلادش، چین، کوریای شمالی، سنگاپور و ویتنام) در سال ۲۰۲۳ اعدام انجام داده‌اند.

این سازمان در مورد رقم دقیق آمار اعدام‌ها در افغانستان چیزی نگفته است. جاپان و میانمار در سال ۲۰۲۳ کسی را اعدام نکرده‌اند.

در مجموع ۹۴۸ نفر در این منطقه به مرگ محکوم شده‌اند که این رقم افزایش ده درصدی را نسبت به سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد. در سال ۲۰۲۲، ۸۶۱ نفر در آسیا و اقیانوس آرام به اعدام محکوم شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها