فرمانده سابق سنتکام: جو بایدن بدترین گزینه افغانستان را انتخاب کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

فرانک مک‌کنزی، فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا می‌گوید که جو بایدن هنگام تصمیم‌گیری درباره نحوه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان «بدترین گزینه ممکن» را انتخاب کرد.

او به صدای امریکا گفته جو بایدن با خروج کامل و حفظ سفارت در کابل بدترین گزینه را انتخاب کرده است.

این فرمانده سابق سنتکام که بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نظارت داشت در مصاحبه با بخش انگلیسی صدای امریکا در مورد کتاب جدید خود به نام «نقطه ذوب» گفت‌وگو کرده است.

جنرال مک‌کنزی در این کتاب در مورد چهار گزینه نظامی جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا برای افغانستان، در فبروری سال ۲۰۲۱ میلادی توضیح داده است.

حفظ دو هزار ۵۰۰ نیروی امریکایی و هشت پایگاه نظامی، کاهش نیروهای امریکایی به هزار و ۸۰۰ نفر در سه پایگاه نظامی، خروج کامل و حفظ سفارت امریکا در کابل و خروج بدون حضور دیپلوماتیک از چهار گزینه پیشنهادی جنرال مک‌کنزی در این کتاب است.

فرمانده سابق ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا گفت: «بایدن با انتخاب گزینه سوم تلاش کرد سفارت، شهروندان امریکایی و افغان‌های در معرض خطر را در کشور نگهدارد.»

تصمیم حکومت جو بایدن برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به ویژه از پایگاه هوایی بگرام بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

کاخ سفید اما می‌گوید بایدن به دلیل توافقات صورت گرفته در زمان حکومت دونالد ترامپ بر سر عقب‌نشینی از افغانستان، از آزادی عمل کافی در این خصوص برخوردار نبوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
خبرها

رادیو

پادکست‌ها