معاون وزارت دادگستری ایران: هشت هزار زندانی خارجی داریم که بیشترشان از افغانستان‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۳

عسکر جلالیان، معاون وزارت دادگستری ایران و رئیس کمیته انتقال محکومان این کشور گفته است که در حال حاضر هشت هزار خارجی در ایران زندانی‌اند که بیشتر آنها از افغانستان‌اند.

او گفته که تلاش می‌کند در صورت رضایت زندانیان آنها را به کشورشان برگرداند.

ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی روز چهارشنبه (۲۳ جوزا) گزارش داد که وزارت دادگستری ایران تلاش دارد از طریق معاهده‌های استرداد مجرمان، زندانیان خارجی را به کشورهای متبوع‌شان برگرداند.

معاون امور بین‌المللی وزارت دادگستری ایران به ایرنا گفته است: «اکنون بیشترین آمار زندانیان خارجی در زندانی‌های ایران مربوط به افغانستان است و تلاش ما این است که همه آنها را به کشور خود بازگردانیم اما در افغانستان به دلیل ضعف‌های زیرساختی این امکان مهیا نشده است.»

آقای جلالیان گفته تلاش دارد با کمیته انتقال محکومان طالبان برای انتقال زندانیان افغان گفت‌وگو کند اما انتقال زندانی مشروط به رضایت شخص زندانی است.

او گفته است: «اگرچه نگهداری از زندانیان خارجی هزینه‌های مالی، سیاسی و امنیتی به دولت تحمیل می‌کند اما انتقال زندانی منوط به رضایت او است و اگر رضایت نداشته باشد، انتقال صورت نمی‌گیرد.»

این مقام ایرانی در حالی از استراد زندانیان افغان به افغانستان تحت کنترول طالبان خبر می‌دهد که پیشتر گزارش‌های از دستگیری نیروهای امنیتی پیشین افغان و اعضای جبهات ضد طالبان در ایران منتشر شده بود.

پیش از این ایران در چند مرحله زندانیان افغان را به طالبان تحویل داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها