زلنسکی از رهبران گروه ۷ خواست «طرح مارشال» را برای بازسازی اوکراین تایید کنند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه از رهبران هفت کشور صنعتی جهان خواست که مانند اروپای بعد از جنگ جهانی دوم، یک «طرح مارشال» دیگر را برای بازسازی اوکراین پس از پایان جنگ با روسیه تایید کنند.

ولودیمیر زلنسکی گفت کشورش به یک «برنامه روشن» نیاز دارد.

رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه به رهبران گروه ۷ گفت که «ما به یک برنامه روشن برای بازسازی اوکراین نیاز داریم. شبیه آنچه طرح مارشال برای اروپای پس از جنگ بود.»

طرح مارشال، برنامه اقتصادی چند میلیارد دالری ایالات متحده امریکا برای بازسازی اروپای پس از جنگ جهانی دوم بود که به‌طور موثری به احیا و جهش اقتصادی و صنعتی این قاره کمک کرد.

بانک جهانی تخمین زده که برای بازسازی اوکراین به حدود ۵۰۰ میلیارد دالر نیاز است.

بیست‌وهشت ماه پیش روسیه با ده‌ها هزار نیرو به اوکراین حمله کرد. هنوز پس از دوسال و اندی، چشم‌اندازی درباره پایان جنگ وجود ندارد.

زلنسکی گفت که لغو محدودیت در استفاده از تسلیحات کشورهای غربی علیه اهدافی در خاک روسیه، به اوکراین کمک کرده است تا در برابر حملات هوایی روسیه به ویژه در شرق خارکیف از خود محافظت کند.

او افزود: «ما همچنان به دنبال سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت بیشتر هستیم که قابلیت حمله دوربرد داشته باشد.»

پیشتر، اتحادیه اروپا در نشست بازسازی اوکراین در برلین، متعهد به کمک بلاعوض یک ۱.۴ میلیارد دالری شد.

همچنین کشورهای گروه هفت روز پنجشنبه بر استفاده اوکراین از دارایی‌های مالی مسدود شده روسیه برای خرید سلاح، بازسازی زیرساخت‌های تخریب‌شده و رفع کمبود بودجه در اوکراین توافق کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها