صلاح‌الدین ربانی به تهران رفت

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

منابع به افغانستان اینترنشنال خبر دادند که صلاح‌الدین ربانی، رئیس یکی از شاخه‌های حزب جمعیت اسلامی و وزیر خارجه پیشین افغانستان، برای دیدار با مقام‌های ایرانی به تهران رفته است.

این نخستین سفر آقای ربانی به ایران پس از سقوط نظام جمهوریت است.

منابع همچنین گفته‌اند که جمهوری اسلامی ایران تلاش‌هایی را برای ایجاد یک صف واحد در میان اعضای جمعیت اسلامی آغاز کرده است. جمعیت اسلامی افغانستان پس از مرگ برهان‌الدین ربانی، اساس‌گذار و رهبر حزب، از هم پاشید و به شاخه‌های مختلف تقسیم شد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که ایران روز شنبه، ۱۹ جوزا، میزبان نشست تماس منطقه‌ای با حضور نمایندگان کشورهای چین، روسیه و پاکستان بود. طالبان از شرکت در نشست تهران خودداری کردند. یک مقام وزارت خارجه طالبان گفت که علی‌رغم دعوت تهران، در نشست شرکت نخواهند کرد.

اخیرا طالبان عبدالجابر انصار، سرقنسول افغانستان را در مشهد برکنار کرد. وزارت خارجه طالبان در نامه‌ای اعلام کرد که تا معرفی قنسول جدید، یک دیپلومات سفارت سرپرستی قنسولگری مشهد را عهده‌دار خواهد بود.

اما ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرد که هر گونه تغییر در کادر قنسولی افغانستان در مشهد باید مطابق با کنوانسیون ۱۹۶۳ وین باشد. اظهارات کنعانی بدین معنا بود که هرگونه تغییر در سفارت باید با موافقت ایران صورت گیرد.

مشهد میزبان گروه‌های مخالف سیاسی طالبان نیز است. برخی منابع می‌گویند که جبهه مقاومت ملی دفاتر رسمی در مشهد دارد.

این در حالی است که طالبان ابراز آمادگی کرده‌اند که در نشست دوحه شرکت کنند. ناظران می‌گویند که اقدام طالبان نشان‌دهنده بی‌اعتنایی این گروه به فرمت تماس منطقه‌ای است که تهران راه‌اندازی کرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها