'مجمع فدرال‌خواهان افغانستان' نشست دوحه را 'تجربه ناکام بن' و مشکوک خواند

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

مجمع فدرال خواهان افغانستان در واکنش به برگزاری نشست آتی دوحه از افزایش تعامل با طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته هرگونه اقدام در راستای واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به طالبان، جفای آشکار به مردم افغانستان است.

سومین نشست دوحه درباره‌‌ افغانستان، در پایان ماه جاری میلادی به میزبانی سازمان ملل در قطر برگزار می‌شود. طالبان برخلاف دور قبل گفته‌اند که در نشست شرکت می‌کنند.

مجمع فدرال خواهان در اعلامیه‌ای که روز پنجشنبه منتشر کرده، گفته که دعوت از طالبان در غیاب مردم، تکرار تجربه‌های شکست خورده و نشست‌های ناکام قبلی چون بن و دوحه است.

این تشکل سیاسی با شک‌وتردید به نشست دوحه نگریسته و گفته که «عنوان کردن مفاهیم مبهم مانند دولت فراگیر و حکومت همه‌شمول و اشاره‌های نمایشی به نام جامعه مدنی، حقوق بشر و زنان، چشم‌پوشی از واقعیت‌‌‌های عریان جامعه‌ متکثر قومی و فرهنگی افغانستان و طفره رفتن از راه‌‌‌های حل موثر و بنیادی می‌باشد».

مجمع فدرال خواهان از تعیین نماینده ویژه سازمان ملل متحد استقبال کرده و خواهان «گفت‌وگوهای صادقانه» و «منصفانه» شده و گفته که طالبان به هیچ صورت از مردم افغانستان نمایندگی نمی‌کنند.

مجمع فدرال خواهان که از سوی شماری از احزاب و چهره‌های سیاسی راه‌اندازی شده، تأکید کرده که «در شرایط کنونی که هیچ توافقی حاصل نشده و طالبان هیچ تغییری نیافته و به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نیست، هر نوع تلاش و اقدام برای واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل را به گروه طالبان، جفای آشکار در حق ملت افغانستان و همراهی با ناقضان حقوق بشر می‌دانیم.»

آنها از سازمان ملل خواسته‌اند که ضرورت ایجاد جمهوری فدرال را شامل آجندای حل بحران افغانستان سازد. زیرا به گفته این مجمع، «فدرالیسم از مداخله خارجی، تجزیه و بالکانیزه‌شدن افغانستان جلوگیری می‌کند.»

مجمع فدرال خواهان از سوی شماری از چهره‌های سیاسی از جمله سرور دانش، عبداللطیف پدرام، جنرال عبدالمالک، داکتر رسول طالب، فیض‌الله ذکی، و شماری از نمایندگان مجلس از فعالان سیاسی تشکیل شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها