«سه آهنگ برای بینظیر»؛ مستند عاشقانه‌ای که می‌گوید افغانستان چیزهای بیشتر از جنگ دارد

۱۴۰۰/۱۱/۶

مستند کوتاه «سه آهنگ برای بینظیر» ساخته مشترک یک فیلمساز افغان و همسر امریکایی‌اش، به تازگی در شبکه نتفلکس به نمایش درآمده است. این مستند که نامزد اسکار نیز شده، داستان دو دلباخته هلمندی به نام شایسته و بینظیر را در یکی از کمپ‌های بی‌جاشدگان داخلی در افغانستان به تصویر می‌کشد.

این فیلم مستند قبل از سقوط حکومت افغانستان ساخته شده و حالا به نمایش در آمده است.

در این فیلم، شایسته می‌خواهد اولین مرد از قبیله‌اش باشد که به اردوی افغانستان می‌پیوندد. خانواده‌اش اما او را به کار در مزارع خشخاش در ولایت هلمند تشویق می‌کند.

گلستان میرزایی که همراه با همسرش، الیزابت میرزایی این مستند کوتاه ۲۲ دقیقه‌ای را کارگردانی کرده است، به وال استریت ژورنال می‌گوید که مستند «سه آهنگ برای بینظیر» سیاسی نیست.

به اعتقاد او، شباهت‌هایی میان دوران کودکی خود و شایسته، شخصیت مرکزی این فیلم، دیده است. هردو با معشوقه‌شان ازدواج کرده اند و دوران کودکی هردوی آنان را جنگ از میان برده است.

آقای میرزایی گفت: «می‌خواستم نشان دهم که در افغانستان [داستان‌های واقعی] عاشقانه وجود دارد. من علاقه‌ای به نمایش جنگ ندارم، اما به نمایش تأثیر آن بر زندگی مردمم علاقه‌مند هستم.»

با آن که فیلم قبل از سقوط حکومت پیشین افغانستان تولید شده است، اما الیزابت میرزایی می‌گوید: «اگر نمی‌توانید با شایسته، کسی که از هلمند آواره شده است و در خانه‌ای بدون آب، برق و حمام زندگی می‌کند، ارتباط برقرار کنید، حداقل می‌توانید عشق را در چشمان او ببینید؛ عشقی که به همسرش دارد و امیدهایی که به یکدیگر بسته اند.»

فلم، نبرد شایشته با فقر و اعتیاد را نیز نشان می‌دهد؛ تلاش‌هایی که او برای متقاعد کردن خانواده‌اش به خاطر پیوستن به اردوی افغانستان انجام داده، نیز به تصویر درآمده است.

بعد از فیلمبرداری مستند و قبل از نمایش آن، اما همه چیز تغییر کرد. ارتشی که شایسته می‌خواست به آن بپیوندد دیگر وجود ندارد. در سال ۲۰۲۱، تمام نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شدند و حکومت به دست طالبان سقوط کرد.

گلستان میرزایی که با شخصیت مرکزی فیلمش هموار در تماس است، می‌گوید که شایسته از این که داستان زندگی او در سراسر جهان دیده می‌شود، هیجان زده است.

گلستان و الیزابت می‌افزایند: «امیدواریم تماشای این مستند درک مردم جهان از وضعیت واقعی زندگی در افغانستان را افزایش دهد به ویژه درک آنان از زندگی این زوج جوان را؛ آنانی که هیچ چیز از امکانات زندگی به جز عشق به یکدیگر ندارند.»

مستند «سه آهنگ برای بینظیر» به تاریخ ۲۴ جنوری سال جاری میلادی در شبکه نتفلکس منتشر شده است.

خبر ورزشی
دیدگاه
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید