حامد کرزی می‌گوید نگران امنیت خود است، اما نه از طرف طالبان

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

رئیس‌جمهور اسبق افغانستان در گفتگو با رادیوی ملی امریکا (NPR) گفته است که نگران امنیت خود است.

حامد کرزی گفته که هرچند طالبان در حاکمیت دور نخست خود نجیب‌الله را اعدام کردند، اما او از طرف این گروه نگرانی ندارد، بلکه نگرانی‌اش از سوی کشورهای بیرونی از جمله پاکستان است.

پس از سقوط حکومت پیشین اکثر رهبران افغانستان، از جمله محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور پیشین، این کشور را ترک کردند، اما حامد کرزی که بیش از یک دهه رئیس‌جمهور افغانستان بود، این کشور را ترک نکرد.

اکنون طالبان به حامد کرزی اجازه سفر به خارج از افغانستان را نمی‌دهند. آقای کرزی گفته که او چند بار اجازه سفر خواسته اما از سوی طالبان رد شده است.

رئیس جمهور‌ اسبق افغانستان گفت که طالبان به او گفته‌اند اگر اجازه سفر بدهند، او برنخواهد گشت.

آقای کرزی تاکید کرد:" آنها می‌دانند که من برمی‌گردم."

"طالبان نخست باید اعتماد مردم را بدست آورد"

حامد کرزی می‌گوید که او با بیشتر رهبران طالبان ملاقات کرده که تلاش دارند روابط‌شان با امریکا را بهبود بخشند. اما او می‌گوید که طالبان نخست باید گام‌هایی در داخل برای جلب اعتماد شهروندان افغانستان بردارند.

آقای کرزی به ان‌پی‌آر گفت:" ما باید مطمئن شویم که همه شهروندان افغانستان خود را متعلق به این کشور می‌دانند و این حکومت از آن‌ها نمایندگی می‌کند. ما باید گام‌های ضروری برای قناعت جهان برداریم، هدف ما برای یک افغانستان خوب است."

او به جلوگیری طالبان از رفتن دختران بالاتر از صنف شش به مکتب اشاره کرد و هشدار داد:" یک دهه بعد بدتر از چیزی خواهیم بود که اکنون هستیم."

رئیس‌جمهور اسبق افغانستان گفت که طالبان زمینه این را فراهم کنند که افراد مانند او به خارج سفر کنند و به جامعه جهانی بگویند که افغانستان در مسیر درستی برای آینده بهتر در حرکت است و سزاوار پشتیبانی است. اما او حتا اجازه ندارد به بیرون از کابل، پایتخت سفر کند.

حامد کرزی همچنین به رادیوی ملی امریکا گفت که ایالات متحده در افغانستان مرتکب‌ اشتباه‌های زیادی شده است که باید آن را اصلاح کند.

به گفته آقای کرزی کارهایی است که امریکا آن‌را انجام دهد، از جمله ذخایر بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند تا به گفته او مردم افغانستان روی پای خود ایستاد شوند.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید