وزارت تحصیلات عالی طالبان: حقوق استادان دانشگاه‌ها را افزایش دادیم

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱

وزارت تحصیلات عالی طالبان اعلام کرده که حقوق استادان دانشگاه‌ها را از آغاز سال ۱۴۰۲ افزایش داده است.

این وزارت در خبرنامه‌ای که روز دوشنبه (۲۱ حمل) در وبسایتش منتشر کرده، می‌گوید حقوق استادان براساس رتبه علمی آنها از شش هزار و ۵۰۰ تا ۲۱ هزار افغانی افزایش یافته است.

براساس این خبر، حقوق رتبه «پوهاند»، بالاترین رتبه علمی دانشگاه‌های افغانستان، از ۳۹ هزار به ۶۰ هزار، حقوق رتبه «پوهنوال» از ۳۳ هزار به ۴۵ هزار و حقوق رتبه «پوهندوی» از ۲۷ هزار به ۳۸ هزار افزایش یافته است.

وزارت تحصیلات عالی طالبان همچنین افزوده که حقوق رتبه علمی «پوهنمل» از ۲۱ هزار به ۳۰ هزار، حقوق رتبه «پوهنیار» از ۱۸ هزار به ۲۵ هزار و حقوق رتبه «نامزد پوهنیار» از ۱۳ هزار و ۵۰۰ به ۲۰ هزار افزایش یافته است.

وزارت تحصیلات عالی طالبان افزوده که کمیسیون تنظیم تشکیلات و معاشات این گروه به ریاست عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان با پیشنهاد این وزارت برای افزایش حقوق استادان دانشگاه‌ها موافقت کرده و این مصوبه از ماه حمل ۱۴۰۲ قابل اجرا است.

طالبان در حالی از افزایش حقوق استادان دانشگاه‌ها خبر داده که شماری از استادان دانشگاه‌ها را بازداشت و شکنجه کرده است و صدها استاد دانشگاه مجبور به فرار شده‌اند.

این گروه همچنین همه دانشجویان دختر را از آموزش محروم کرده و اعتراضات آنها و همچنین فعالان حقوق زن و مجامع بین‌المللی را در این مورد ناشنیده گرفته است.

از سوی دیگر، طالبان در حدود بیست ماه حکومت خود تلاش کرده که نه تنها فضای آموزشی دانشگاه‌ها را با دیدگاه‌های ایدئولوژیک خود هماهنگ کند، بلکه برنامه آموزشی آنها را هم تغییر داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها