حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل چگونه بود؟

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۶

پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر حمله قریب‌الوقوع جمهوری اسلامی به اسرائیل، در آخرین دقایق شنبه سپاه پاسداران حمله موشکی و پهپادی خود به اسرائیل را آغاز کرد.

بلافاصله بنیامین نتانیاهو برای تشکیل جلسه با کابینه جنگ اسرائیل راهی مقر وزارت دفاع این کشور شد.

وزارت دفاع اسرائیل نیز اعلام کرد که یوآو گالانت در نشستی با رییس ستاد کل ارتش اسرائیل و دیگر مقام‌های دفاعی این کشور در حال ارزیابی وضعیت است.

آژیرها در اسرائیل به صدا در آمدند. پس از عبور پهپادها از آسمان عراق و اردن، رویترز گزارش داد که در اسرائیل صدای شدیدی شنیده می‌شود و رسانه‌های محلی اعلام کردند که این صداها، صدای رهگیری هوایی پهپادهای انفجاری است.

مقامات اسرائیل گفتند که یک دختر هفت ساله به شدت مجروح شده است.

ان‌بی‌سی نیوز گزارش داد اورژانس اسرائیل به ۳۱ نفر که در پی حمله جمهوری اسلامی به صورت جزیی زخمی شده و یا دچار حمله‌های اضطرابی شده‌اند، رسیدگی کرد.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد که ایران ده‌ها موشک زمین به زمین به سمت اسرائیل شلیک کرد که بیشتر آنها در خارج از مرزهای اسرائیل رهگیری شدند.

او گفت که آنها شامل بیش از ۱۰ موشک کروز بودند.

هاگاری افزود که بیش از ۲۰۰ فروند پهپاد و موشک از سوی جمهوری اسلامی شلیک شد و یکی از تاسیسات نظامی اسرائیل آسیب جزئی دید.

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای شلیک به «اهداف معینی» در اسرائیل را در پاسخ به حمله این کشور به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی در دمشق تایید کرد.

کشورهای مختلفی در دفع پهپادها و موشک‌های پرتاب شده به اسرائیل مشارکت داشتند.

دو منبع امنیتی به رویترز گفتند جنگنده‌های اردن ده‌ها پهپاد جمهوری اسلامی را که در شمال و مرکز اردن در حال پرواز به سمت اسرائیل بودند، سرنگون کردند.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور برای رهگیری هرگونه حمله هوایی در خاورمیانه مستقر شده‌اند.

به گفته ارتش اسرائیل، فرانسه نیز در رهگیری این پهپادها و موشک‌ها مشارکت داشت.

جو بایدن در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا که از هفته قبل به منطقه منتقل شده بودند، به اسرائیل کمک کردند که تقریبا همه موشک‌ها و پهپادهایی را که جمهوری اسلامی پرتاب کرده بود، سرنگون کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها