فایننشل تایمز: نمایش موشکی غیرمرگبار ایران، اسرائیل را تکان داد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۷

روزنامه بریتانیایی فایننشل تایمز روز دوشنبه در گزارشی نوشت که حملات وسیع راکتی و پهپادی ایران، هرچند توان نظامی این کشور را نشان داد اما، ایران موشک‌ها را به هدف نمایش قدرت شلیک کرد، نه تخریب و به‌جا گذاشتن تلفات.

وزیر خارجه بریتانیا در مصاحبه با اسکای نیوز گفت که اگر اسرائیل به کمک سیستم دفاعی پیشرفته خود و همکاری متحدانش این موشک‌ها را رهگیری و منهدم نمی‌کرد، موشک‌های بالستیک و کروز ایران می‌توانستند تلفات زیادی در اسرائیل بر جا بگذارند.

ایران در واکنش به حمله اسرائیل به قونسلگری اش در دمشق و کشتن چند فرمانده سپاه در آنجا، روز شنبه، ۲۵ حمل، بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد را به خاک اسرائیل شلیک کرد. اسرائیل و متحدانش می‌گویند که توانستند ۹۹ درصد این پرتابه‌ها را رهگیری و منهدم کنند.

حکومت اسرائیل ادعای خسارات گسترده به پایگاه‌های نظامی‌اش بر اثر اصابت راکت‌های بالستیک و کروز ایران را رد کرده و گفته که تنها به یکی از پایگاه‌های هوایی آن آسیبی مختصر رسیده است.

این حملات نخستین مواجهه مستقیم جمهوری اسلامی با اسرائیل در بیش از ۴۰ سال گذشته بود. فایننشل تایمز نوشت که پیش از این درگیری، اسرائیل و ایران به ترور نظامیان بلندپایه و دانشمندان هسته‌ای ایران و حملات گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به خاک اسرائیل محدود بود.

سردار سلامی، فرمانده سپاه پاسداران گفت که حملات روز شنبه معادله نظامی میان ایران و اسرائیل را تغییر داد. او گفت بعد از این هر حمله اسرائیل به منافع و مقام‌های ایرانی با پاسخ جمهوری اسلامی در خاک اسرائیل مواجه خواهد شد.

اسرائیل گفته است که به حملات ایران به خاکش در زمان مناسب پاسخ خواهد داد. رسانه‌های امریکایی، به نقل از منابع اسرائیلی، حمله متقابل به ایران را قریب الوقوع توصیف کرده‌اند.

امریکا و دیگر کشورهای غربی که به اسرائیل در دفع ۱۲۰ موشک بالستیک، ۳۰ موشک کروز و ۱۷۰ پهپاد کمک کردند، از حکومت نتانیاهو خواستند که از پاسخ متقابل خودداری کند. امریکا و کانادا تاکید کردند که دفع این حمله بزرگ یک پیروزی استراتژیک برای اسرائیل است و توان بالای دفاعی این کشور را به رخ ایران کشید.

هالی داگرس، پژوهشگر شورای اتلانتیک به فایننشل تایمز گفت که جمهوری اسلامی روی نمایش قدرت موشکی خود حساب می‌کند. او گفت: «از نظر آخوندها، این ماموریت موفق بود، چون توانستند از خاک ایران اسرائیل را بزنند. این در حالیست که آنها دارای جت‌های جنگنده از زمان شاه سابق و توان دفاع هوایی نازل‌تر [از اسرائیل] اند.»

پس از این که راکت‌ها و پهپادهای ایرانی منهدم شدند یا به هدف اصابت کردند، وزارت دفاع، سپاه پاسداران و وزارت خارجه جمهوری اسلامی، پاسخ ایران به حمله اسرائیل به قنسلگری‌اش در دمشق را پایان یافته اعلام کردند. آنها تهدید کردند که اگر اسرائیل دست به پاسخ متقابل بزند، پاسخ ایران گسترده‌تر و قاطع‌تر خواهد بود.

در این وضعیت، به گزارش رسانه‌های امریکایی، جو احساسات در اسرائیل داغ بود. حکومت این کشور بارها گفته بود که به حملات راکتی به خاکش پاسخ کوبنده‌تر خواهد داد.

فایننشل تایمز نوشت که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا صحبت تلفنی کرد و بایدن به او گفت که دفاع موفقانه روز شنبه یک پیروزی برای اسرائیل محسوب می‌شود. او گفت که امریکا با این که خود را به دفاع از اسرائیل متعهد می‌داند اما در عملیات نظامی اسرائیل علیه ایران شرکت نخواهد کرد.

هنوز مشخص نیست که حکومت نتانیاهو که همیشه موضعی خیلی سخت علیه جمهوری اسلامی داشته، چگونه به حمله ایران واکنش نهایی نشان خواهد داد.

فایننشل تایمز نوشت که نحوه حمله ایران تا حدی استدلال بایدن را قوی‌تر کرد. این روزنامه نوشت: «ایران در دو هفته گذشته، درباره قصدش از حمله حرف زد و عمدتا از پهپادهای کم سرعت استفاده کرد که سیستم پدافند هوایی اسرائیل به راحتی آنها را رهگیری و منهدم می‌کرد. به این ترتیب، ایران احتمال تلفات را کاهش داد.»

سیما شاین، یک مقام سابق موساد، اداره استخبارات خارجی اسرائیل، به فایننشل تایمز گفت که ایران از توان سیستم چندلایه دفاع راکتی اسرائیل آگاه است و از این رو، تصور می‌کرد که تلفات در اسرائیل اندک خواهد بود.

او گفت: «از نظر ایران، این حمله یک نمایش بود: ما توانایی داریم، ما انواع راکت و پهپاد داریم. اما مایل نیستیم که درگیری را به سطح جنگ ارتقا دهیم.»

با این حال، حامیان جمهوری اسلامی می‌گویند که حملات راکتی ایران توان بازدارندگی جمهوری اسلامی را در برابر حملات و ترورهای اسرائیل تقویت کرد. زیرا، اسرائیل هر زمان بخواهد اقدامی علیه ایران کند، واکنش ایران را مدنظر خواهد گرفت.

یک مقام اسرائیل به فایننشل تایمز گفت: «آنها چیزهای زیادی در این باره به ما آموختند، در حالیکه ما نکاتی کمی درباره آنها فرا گرفتیم.»


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف: فساد مقامهای سابق حکومت افغانستان در دوبی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها